19/06/2024

Zdroj fotografie: pexels.com

Přestože Matěj Machovský nabral skvělou formu a HC Sparta Praha mu tudíž ponechala funkci brankářské jedničky, do posledního extraligového utkání nastoupil Alexander Salák. Uvedl se ovšem porážkou.
Zdroj fotografie: pexels.com

Přestože Matěj Machovský nabral vynikající formu a HC Sparta Praha mu tudíž logicky ponechala funkci brankářské jedničky, k dosud poslednímu extraligovému utkání mezi třemi tyčemi holešovického mužstva překvapivě nastoupil zkušený Alexander Salák. Dlouho odkládaná premiéra v české nejvyšší hokejové soutěži mu navzdory zlikvidovanému trestnému střílení poněkud zhořkla. Komplexně se totiž uvedl porážkou na ledě brněnské Komety, čtyřmi inkasovanými góly a také nepříliš oslnivou procentuální úspěšností zákroků. Během rozhovoru pro klubový web promluvil o vztazích s týmovým kolegou i vlastním výkonu, se kterým evidentně nebyl úplně spokojený.

Zkušený strážce svatyně neskrýval nervozitu, debut mu bohužel nevyšel podle představ

Novému roku 2021 vykročila HC Sparta Praha vstříc úctyhodnou vítěznou sérií. Naprosto ovládla tři utkání za sebou, díky čemuž se v tabulce české nejvyšší hokejové soutěže ostatně posunula na samotný vrchol. Všechna zasloužená vítězství holešovického mužstva z brankové čáry sledoval sedmadvacetiletý Matěj Machovský, který k nim navíc výrazným způsobem přispěl. Každé své novoroční vystoupení okořenil kovaný odchovanec opavského Slezanu sadou vynikajících zákroků, zásluhou kterých si navíc ještě hlasitěji osvojil pozici klubové jedničky.

Navzdory výše zmíněným skutečnostem zůstal někdejší gólman plzeňské Škodovky během úterního odpoledne nečině sedět na lavičce náhradníků. Šanci totiž vůbec poprvé dostal zkušený Alexander Salák. Strakonický rodák ve svých čtyřiatřiceti letech absolvoval extraligovou premiéru, kterou mu ovšem pokazila výsledková tabule. Hned v úvodní třetině napínavého utkání proti brněnské Kometě se vydal za branku, kde nešikovně podklouzl, upadl a soupeři tak nabídl možnost skórovat do prázdné svatyně. Zakončení překvapeného Petra Holíka naštěstí zastavil dobře připravený hlouček sparťanských hráčů.

Obdobné zaváhání už někdejší opora Novosibirsku, Petrohradu nebo Jaroslavle naštěstí nepředvedla, oko pozorného diváka na druhou stranu postrádalo také jakýkoli zákrok “navíc”. Do konce základní hrací doby tohoto svižného a velmi emotivního měření sil inkasoval český reprezentant rovnou třikrát, rozhodující čtvrtou střelu Petera Muellera za svá záda propustil během následného prodloužení. Celkově zaznamenal procentuální úspěšnou zákroků hluboko pod 90 (konkrétně zlikvidoval 83.33 % soupeřových ran).

Salák věří, že spoluhráčům v další fázi sezóny dokáže pomoci

Alexander Salák prostřednictvím klubového webu otevřeně přiznal, že úvodní minuty debutového utkání mu vzhledem k desetiměsíční pauze od hokeje příliš neseděly. „Upřímně jsem rád, že mám první zápas za sebou. Soustředil jsem se pouze na svůj výkon. V prvních minutách byl pro mě zápas trochu speciální, ale postupem času jsem se dostával do tempa. Je dobře, že se nám podařilo získat alespoň bod,“ uvedl. Zda-li dostane příležitost hned v následujícím extraligovém utkání, nechtěl příliš komentovat. „Nechci koukat moc před sebe. Chci makat v každém tréninku na sto procent a v zápase odvést stoprocentní výkon, abych týmu co nejvíce pomohl. Dlouho jsem nechytal, musím na sobě stále hodně pracovat. Věřím, že se dostanu do formy a pomůžu klukům v další fázi sezony.“

Odchovanec strakonické hokejové školy dále vychválil spolupráci s týmovým kolegou Matějem Machovským, který zatím předvádí takřka neskutečné výkony a udržuje rovněž skvělé osobní statistiky. Oba gólmani nezávisle na sobě potvrdili, že vztahy mezi nimi fungují nadstandardně a pro Spartu jako takovou mohou být jedině přínosem. „Spolupráce s Machym je opravdu skvělá. Vzájemně si moc pomáháme, neustále spolu konzultujeme spoustu věcí. Já se snažím co nejvíc pomáhat jemu a někdy naopak on mně. Myslím si, že tvoříme velmi solidní duo. Máme dobrou šanci, abychom byli oba úspěšní a dotáhli Spartu k úspěchu.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *