Neděle, 2 dubna
Shadow

Čekalo se víc. Fotbalisté, kterým březnový reprezentační sraz příliš nesedl

By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace absolvovala březnový kvalifikační program, během kterého zaznamenala jednoznačné vítězství nad Estonskem, sympatickou remízu proti favorizované Belgii a bohužel také poměrně smutnou porážku na Britských ostrovech, kde jí cestu zkřížil národní výběr Walesu. Čtyřbodovému zisku bychom za normálních okolností upřímně tleskali, vzhledem k předvedeným výkonům se však nelze ubránit obrovskému zklamání. Přestože mužstvo pod trenérskou taktovkou Jaroslava Šilhavého šlapalo jako dobře promazaný stroj, existují samozřejmě také výjimky. Prostřednictvím nadcházejících odstavců zjistíte, kterým hráčům se navzdory nesporným kvalitám příliš nedařilo.

Jiří Pavlenka

Úvodní kvalifikační utkání měl český národní tým ovládnout rozdílem třídy. Estonsko zásluhou pozitivního koronavirového výsledku narychlo skládalo improvizační sestavu, která postrádala zkušenosti, sehranost i potřebnou kvalitu. Vítězství okořeněné šesti přesnými zásahy sice částečně splnilo očekávání, dvě inkasované branky už ale nikoliv. První překvapivý gól vsítil Rauno Sappinen, jehož individuální průnik nezastavil Ondřej Čelůstka a naprázdno záhy bohužel vyšel také Jiří Pavlenka. Osmadvacetiletému strážci svatyně balón nešťastně propadl mezi nohama. Brankoviště populárního hlučínského rodáka se celých devadesát minut těšilo takřka nulovému zatížení. Výjimku představovala pouze další jedovatá rána výše zmíněného Sappinena nebo zajímavá střelecká příležitost Henriho Aniera, která nakonec zapadla do sítě. Pokud chtěl odchovanec ostravského Baníku ohrozit silnou pozici Tomáše Vaclíka, tentokrát určitě neuspěl. Zkušenému reprezentačnímu kolegovi se totiž náramně vydařila obě nadcházející klání a žádného jiného aspiranta už do základní sestavy nepustil.

Ondřej Čelůstka

Nepřízeň domácího publika na vlastní kůži pocítil zejména Ondřej Čelůstka. Přestože zkušenému letenskému stoperovi nelze upřít snahu, pravdou bohužel zůstává, že jediné kvalifikační utkání neodehrál bezchybně. Estonskému národnímu týmu dovolil skórovat, když úplně zazdil bránění unikajícího Sappinena. Během sobotního večera mu sebevědomí dokonale narušil hvězdný útočník Romelu Lukaku. Vítězná branka houževnatého ostrovního soupeře sice prošla kvůli nedostatečnému výskoku Jana Bořila, někdejší opora tureckého Antalyasporu však rozhodně nepůsobila jistým dojmem. Řada tuzemských fanoušků upřímně nechápe, proč jednatřicetiletého středního obránce nenahradil mladičký David Zima. Tomu Jaroslav Šilhavý věnoval naprosté minimum času.

Tomáš Pekhart

Reprezentační pozvánku si vybojoval kvalitními výkony na klubové úrovni. Cestičku mezi tuzemskou elitu mu umetlo především devatenáct přesných zásahů, jež nastřílel během stejného počtu zápasů polské ligy. Skalní příznivci českého národního týmu upřímně doufali, že březnovou kvalifikační jízdu okoření minimálně jednou důležitou brankou. Optimistické vyhlídky nicméně spolkla krutá realita. Jednatřicetiletého fotbalového útočníka Tomáše Pekharta dohnala obrovská konkurence, vinou které odehrál jenom pětadvacet minut proti Estonsku. Žádný výraznější kontakt s míčem bohužel nezaznamenal. Necelá minuta během následného duelu s Belgií pak vůbec nestojí za řeč.

13 Comments

 • Vladislav

  Jsem fanoušek Sparty, ale Čelůstka a Pavelka na nároďák prostě nemají. Čelůstka pomalý, nemotorný, bez pohybu, jeho dobrá poziční hra už bohužel nestačí ani na naši ligu. Pavelka pomalý, nebojuje, prostě průměr. Vždyť to všichni vidí, tak nevím co při nominaci rozhoduje.

 • Karel Bláha

  Naprostý souhlas s předešlým příspěvkem.Pavelka s Čelůstkou jsou podprůměr české ligy a absolutně nemají v „repre“ co dělat.Je nasnadě,že při nominaci Šilhavý nehledí na formu hráčů,ale na tlak klubů či agentů ke škodě našeho reprezentačního týmu.

 • Josef

  Všichni kdo fotbalu aspoň trochu rozumí,tak vidí a vědí ,že Čelůstka do nároďáku nepatří.To mladíci Zima,nebo Krejčí ml.jsou daleko lepší.Jenom pan Šilhavy´to pořád nevidí.PEPA.

 • Anonym

  Kdyby hrál Stronati bylo by to možná bodově lepší. Umí dát góla, penalty kope úspěšně. Umí potáhnout v pravý čas překvapivě balon dopředu. Excelentní v soubojích. Je mladý , hrál v Rakousku, měli o něj zájem v Maďarsku, Polsku, kde mu nabízeli velké prachy ?

 • Anonym

  Jsem take spartan, a souhlasim ze celustka nema na repre. A ani v lize neoslnuje, je pomaly nema zadnou hlavicku ve vapne, zenit ma za sebou, vedĺe nej kudela je take slaby, chce to zkusit jinou stoperskou dvojici

 • ondřej

  Pokud by hrála obrana se sehranou stoperskou dvojicí pak by se zlepšilo i zakládání útočných akcí. Alternativa se Zimou se přímo nabízela. Proč se trenér rozhodl pro jiné řešení je otázka na něj. I v útoku jsou jiné možnosti než Krmenčík a Vydra.

 • Jaroslav Bláha

  Souhlas s Anonymem. Dle mého názoru je Stronati lepší než Čelůstka, nemluvě o Zimovi. Nevím, proč trenér Šilhavý nedá tomuto hráči větší příležitost alespoň v přípravných zápasech. Když hráč, kterého potřebuji vyzkoušet odehraje jenom pár minut aniž by se mohl sehrát s ostatními, jak mi může dokázat, že do mužstva patří? To samé je v případě Pekharta. Včera jsem viděl rozhovor s trenérem Šilhavým a například o Stronatim nepadlo ani slovo. V případě útočníků se téměř rozplýval, jakou má mezi nimi skvělou konkurenci . Když vezmu ty čtyři – nepamatuji kdy Vydra odehrál celý zápas, bez Schika jsme se obešli proti Belgii, mimochodem na jeho postě v tomto utkání odehrál skvělý zápas Krmenčík a o Pekhartovi jsem se již zmínil. Vím, že pro trenéra je příjemné zjištění, že má kam “ sáhnout „. Samozřejmě musí reagovat i na sílu soupeře a vývoje utkání, ale někdy mi připadá, že hráči, kteří by hru mohli oživit sedí na lavičce, protože nejsou ti “ zasloužilí „. Proč příkladně v utkání s Walesem neustále kopali volné přímé kopy nebo rohy, Darida a Jankto, kterému utkání zjevně nevyšlo. Přitom víme, že Provod je kope prvotřídně. V některých okamžicích mi připadalo, že se Schik s Provodem navzájem pletou a nevyhovují si. Paradoxem je, že po vyloučení Schika a příchodu Krmenčíka se naše hra daleko více oživila a měla ten správný spád. Škoda zahozených šancí a zaspání krajních obránců při obdržené brance.

 • Pavel hrubý

  Zdravím všechny fandy fotbalu.Je mi 75 a fotbal jsem hrál ještě v 60 letech.Jedno vím jistě.Nikdy bych nechtěl hrát pod vedením pana Šilhavého.vím,že náš fotbal je takové malé smetiště Evropy,že když není čert nebere.Nechápu,proč Zima nemůže pomoct 21 a za áčko ani nenastoupí.To si dovolí jen ten nejhloupější trenér.Masopusta nemusím ani v lize,slabota.Myslím,že daleko větší efekt má fotbalista sjednou šancí,kterou dá.Kdy dal Jankto naposledy gol?Kolik měl střel ve Walesu a ani jednou netrefí branku.Podobní nekopové by se mnou nehráli před 50 lety ani divizi.Je třeba chápat,že Český fotbal půjde už jedině cestou dolů.V lize je příliš mnoho cizinců a naši kluci,kteří prošli přípravkou,ml.žáky,st.žáky a dorosty se v lize vůbec neobjevují.Majitelé chtějí výsledky během 14 dnů.My jsme hrávali ve stejné sestavě několik let,protože jsme byli bezva parta.O tom kdo se nyní na stadionech objevuje se nebudu ani vyjadřovat.

 • Laďa

  Dobrý den všem diskutujícím. Já se většinou do podobných polemik nezapojuji, ale zdá se mi, že toto fórum je slušné a proto bych také rád něco přidal. Pan Šilhavý má ve své práci za povinnost sledovat a vybírat to nejlepší, co na trávnicích běhá, tyto fotbalisty oslovit, nadchnout a zbláznit, aby při utkáních reprezentace nechali na trávníku duši. Měl by mít promyšleně jednotlivé posty, jednotlivé typy na tyto posty a samozřejmě v návaznosti na to stanovit i taktiku na každý zápas, poněvadž soupeř není vždy stejný. Za mne si nejsem jist, zdali toto umí a jak již bylo i v jiném příspěvku uvedeno, zdali nepodléhá tlaku z jiných míst. Naposledy dle mého názoru toto uměli pánové Ježek a Brukner. Bohužel si také myslím, že i okolní dění kolem fotbalu moc k hrdosti nepřispívá. Mám na mysli neustálé a pro mne nepochopitelné změny dresů, národních znaků a v neposlední době různé tzv. hymny, které nejsou dle mne zdaleka tak podmanivé a působivé, jak pro mne staromilce „Zelená je tráva…“. Samozřejmě máme každý jiný vkus, ale při diskuzích k poslední této skladbě se vyjádřila většina respondentů negativně. Ale i přes mé výhrady věřím, že se se kluci „zabejčí“ a postup na MS si zajistí.

 • Kolda

  Jsem také fanoušek Sparty. Ze Sparty na „nároďák“ má pouze Krejčí ml. a Hložek. Za „nároďák“ musí hrát stabilně nastupující hráči kterým se daří a chtějí za „repre“ odevzdat všechno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *