Opravdu velká změna čeká miliony klientů bankovních domů v České republice. Od 1. září 2024 totiž začala platit novinka, o níž ví skutečně jen málokdo. Pakliže si ale nedáte pozor, může to pro vás znamenat, že budete platit poplatek ve výši desítek až stovek tisíc korun.
Pěkná nepříjemnost
Stát velmi nečekaným způsobem vstoupil do volné konkurence bank na tuzemském trhu. Pravdou je, že jim samotným se dravost některých menších bank nelíbila, a to zejména v tom ohledu, že jim přetahovaly klienty s hypotékami na lepší úrok.
Reálně to funguje tak, že v případě zájmu o hypotéku dojdete do nějaké banky, kde si sjednáte fixaci úroku na několik let dopředu. Standardně je to tři až sedm let. Po tuto dobu máte jistotu, že budete hradit pevně daný úrok.
Dosavadní zákony nicméně umožňovaly využít situace, a pokud se naskytla příležitost, tak i poměrně jednoduše přejít k jiné bance s lepším úrokem, a to i v době fixace, nikoliv v rámci standardního refinancování. Těm největším bankám se to samozřejmě nelíbilo, jelikož klienti často odcházeli právě od nich.
Bude horší konkurence
Podle některých pohledů si na Ministerstvu financí prosadili změnu, která úvěrovou turistiku velmi ztěžuje, popřípadě znemožňuje. Nově totiž při přechodu s hypotékou od jedné banky ke druhé budete platit poplatek až 2 % z ceny úvěru. Pakliže jste si tedy půjčili například 4 miliony korun, budete platit poplatek 80 tisíc korun.
“Mám hypotéku a už teď si připadám velmi svázaný. Samozřejmě bych uvítal jakoukoliv lepší nabídku, ale teď se dozvídáme, že stát to fakticky znemožní,” říká třicetiletý pan Richard, který si půjčil od banky 5 milionů korun. “Popravdě jsem počítal s tím, že využiji nějakou tu konkurenční nabídku. Jak to tak ale vypadá, už to nebude možné.“
Čtěte také: Klient České spořitelny se zhroutil z poplatku. A to měl prémiové bankovnictví
Podle kritiků opatření stát způsobil akorát to, že banky mezi sebou nebudou v takové míře konkurovat. Mělo by být přitom i v zájmu vlády, aby lidé dostávali dostupné hypotéky s co možná nejnižšími úroky. Teď to ale vypadá, že svou si prosadily hlavně banky.
Foto: Shutterstock
Pokud bude psát autor takovéto titulky, které ne zcela odpovídají následujícímu textu, pak lidé už na podobné nebudou vůbec reagovat, ptž si řeknou…no jo zase nějaká Kachna a přitom to může obsahovat opravdu relevantní informace. Jinými slovy…otráví nás.
Je to správně. Fixace je od jistoty, kterou teď má jen klient a ne banka. Vypovědět fixovanou smlouvu předčasně je vlastně porušení. I proto si musí přirazit rizikovou přirážku. Povede to naopak k nižším úrokům.pro nás poctivé.