04/03/2024

Foto: Shutterstock

V minulých letech jsme tu měli jednoznačný trend, a sice ten, že bankovní domy se snažily klienty přilákat na co možná nejnižší poplatky. Dnes už má prakticky každý bezpoplatkový účet, a navíc ještě čerpá nejrůznější výhody. Jakoby se ale staré nepříjemné časy vracely. Banky se rozhodly zpoplatnit úplně základní věci.

Nestojí to málo

Především jde o nejrůznější potvrzovací SMS zprávy, které vám posílají například tehdy, když se přihlašujete do internetového bankovnictví nebo při potvrzení platby.

Tyto SMS dosud prakticky nikdo neřešil, a bylo celkem jedno, zda jste se do svého bankovnictví přihlásili dvacetkrát za den a odeslali ještě deset transakcí k tomu. V takovém případě vám přišlo na mobil klidně 30 zpráv, a to zcela zdarma.

Banky teď ale tvrdí, že s tímto způsobem obsluhy účtů mají určité náklady, a ty chtějí přenést na klienty. Naposledy zpoplatnění SMS oznámila ČSOB. Od listopadu si lidé za každou zprávu zaplatí 2,50 Kč, což není vůbec málo. Pokud byste za měsíc dostali třeba padesát SMS, přišlo by vás to na 125 korun.

Stejnou částku od 23. července zavedla za zprávy také největší česká banka, a to Česká spořitelna. Opravdu drahé SMS má potom Moneta, která si za ně říká dokonce 5 korun za kus.

Podobné kroky ze strany bank by jistě vyvolaly značnou nevoli mezi zákazníky, kdyby tu přeci jen nebyl způsob, jak se poplatkům vyhnout. Banky nabízejí lidem instalaci mobilních klíčů ve formě aplikací v chytrém telefonu, kterými je možné transakce a přihlášení potvrzovat.

Foto: Shutterstock

Kdo má výjimku?

Někdy se však přeci jen stane, že mobilní klíč nefunguje, a potom přijde na řadu přihlášení pomocí SMS, které však už bude zpoplatněno. Většina bank, které k tomu přistoupily, však alespoň stanovily výjimku pro osobu starší 65 let, kteří budou mít zprávy nadále zdarma.

Řadě lidí se každopádně tento způsob, jakým k tomu banky přistupují, vůbec nelíbí. “Jde o podle mě o bezprecedentní zpoplatnění něčeho tak základního jako pouhé přihlášení se do systému! Navíc jde o něco, co je zákonná podmínka pro zabezpečení autentizace přihlašování do bankingu,” uvedl jeden z uživatelů na serveru Poraďte.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSAS, Moneta,