Komu se poštěstí, aby kvalitativně vyčníval na domácí scéně a stejný trend udržoval také za hranicemi? Český záložník Tomáš Souček dokázal nemožné. Bez bázně a přehnaného respektu vůči mnohem slavnějším kolegům naskočil do rozjetého vlaku anglické Premier League, jíž svým nesporným talentem okamžitě okouzlil. Začátky v novém prostředí přitom nebyly vůbec jednoduché. Fotbalista během nedávného rozhovoru pro klubový web West Hamu United FC popsal první týdny a měsíce na území Britských ostrovů, které výrazně zkomplikoval koronavirus.
Tomáš Souček anglickým divákům nastínil své fotbalové začátky
Pyšní se třemi mistrovskými tituly, několika reprezentačními starty a také oceněním pro nejlepšího fotbalistu za rok 2019. Díky lednové dohodě s West Hamem United FC, která nabyla platnosti o šest měsíců později, navíc přepsal historické tabulky prvoligových přestupů. SK Slavia Praha jeho prodejem vydělala rekordních 521 milionů korun. Český fotbalista Tomáš Souček prožívá pohádkovou cestu na vrchol. V úvodních kolech nového ročníku anglické Premier League dosud nevynechal jedinou minutu, slova upřímné chvály jej pravidelně skrápí ze všech stran.
Těžko vůbec uvěřit tomu, že kdysi neznámý chlapec z Havlíčkova Brodu prošel takto radikální proměnou. On sám během rozhovoru pro klubový web Kladivářů přiznává, že první fotbalové krůčky na maloměstě nebyly jednoduché. „Moje cesta byla nesmírně těžká. Miloval jsem fotbal, ale pocházím z malého města, které čítá přibližně 10 000 obyvatel. Inspiraci jsem hledal především u své sportovně založené rodiny. Máma hrála házenou, teta fotbal a táta připravoval mládež. První trénink jsem ostatně absolvoval pod jeho vedením,“ vysvětlil zvědavým fanouškům Souček. „V deseti letech si mě na soustředění vyhlédl trenér Slavie. Dojíždění do Prahy vzdálené 120 kilometrů zabralo ohromné množství času a energie.“
Talentovaný záložník si plně uvědomuje, z jakých poměrů pochází, a že v životě nic nedostanete zadarmo. Navzdory zvýšené popularitě proto neustále stále razí cestu toho skromného chlapce z Havlíčkova Brodu, který nadevše miluje kopanou a hvězdné manýry bytostně nesnáší. „Věřím, že síla pochází z nitra,“ vysvětloval otevřeně. „Když je moje tělo silné uvnitř, není důležité, jak vypadám. Od mládežnických let chci pokrýt každý čtverec hřiště a v každé situaci tím pomoci spoluhráčům.“
Rychlou adaptaci na ostrovní fotbal pokazila pandemie
V okamžiku, kdy Tomáš Souček vyslyšel nabídku tradičního anglického klubu, poměrně vysoké procento tuzemských fanoušků vyjádřilo jistou skepsi. Premier League a Fortuna liga jsou přeci jen dva naprosto odlišné světy, které se kvalitativně nedají srovnávat. Pětadvacetiletý středopolař se ale v základní sestavě Kladivářů usadil překvapivě rychle. První ostré utkání odehrál jen několik dní po přesunu a rozhodně nezklamal. Zásadní klín do rozjeté sezóny nicméně vrazila koronavirová pandemie.
„Brzy došlo k uzamčení světa, což bylo pro mě, mou manželku a naši dvouletou holčičku nesmírně těžké,“ vrací se fotbalista do nedávné minulosti. „Ocitli jsme se v novém prostředí a najednou tohle. Nechci si ale stěžovat, protože složitým obdobím procházeli všichni bez výjimky. Snažili jsme se společně trénovat a komunikovat s blízkou rodinou prostřednictvím FaceTime. Rodiče a prarodiče alespoň na dálku viděli, jak dcerka roste.“
Nucenou přestávku využil Souček k aklimatizaci na nové prostředí, zlepšení fyzické kondice a samozřejmě také dopilování angličtiny. Když se tedy nejslavnější fotbalová liga světa znovu rozběhla, vkročil do ní pravou nohou a zaslouženě sklízel sladké plody své tvrdé práce. Raketovým tempem získal přízeň fanoušků, kteří už si důležitý zápas bez jeho přítomnosti nedokážou představit.
Zdroj: West Ham United FC