Česká fotbalová škola produkuje celou řadu kvalitních sportovců, jejichž tržní hodnota dosahuje závratných výšin. To samozřejmě neplatí pouze pro hráče v poli, vysoká cena zdobí též některé brankáře. Kdo v čele žebříčku nahradil Františka Pláničku, Petra Čecha, Pavla Srnička, Luďka Mikloška nebo Jaromíra Blažka? Na to se společně podíváme skrze následující odstavce.
5. místo – Milan Heča (AC Sparta Praha)
Kariéru profesionálního fotbalisty odstartoval Milan Heča v barvách mateřského Slovácka, jemuž po dobu čtyř sezón dělal brankářskou jedničku. Kvalitními výkony na sebe upoutal pozornost předních tuzemských klubů, roku 2018 přestoupil do Sparty. Tam nejprve jistil záda mnohem zkušenějšímu Nitovi, postupem času však svého rumunského konkurenta úplně vyšachoval a nyní už se mezi tři tyče staví pravidelně. Devětadvacetiletý strážce svatyně podle renomovaného portálu transfermarkt.com stojí přibližně 1,7 milionu eur.
4. místo – Tomáš Koubek (FC Augsburg)
Důležitou roli zastával v rodném Hradci Králové, dařilo se mu na Spartě a spolehlivé výkony odváděl také za Liberec, kde jeden rok hostoval. Osmadvacetiletý Tomáš Koubek měl slibně rozjetou kariéru a když se s nabídkou ozval klub Stade Rennais FC, mnozí jej začali přirovnávat k legendárnímu Petru Čechovi. Tradiční účastník francouzské nejvyšší soutěže na českého brankáře hodně sázel, po dobu tří let z něj udělal jasnou jedničku. Když ale několikanásobný reprezentant obul toulavé boty a v průběhu loňského léta zamířil do Německa, spíše si tímto rozhodnutím ublížil. První sezónou na nové adrese se stejně jako drtivá většina jeho spoluhráčů vyloženě protrápil. Nyní sice FC Augsburg dosahuje podstatně lepších výsledků, Koubka však k tomu evidentně nepotřebuje. Kvůli nízkému hernímu vytížení si z hlediska tržní hodnoty o něco pohoršil, aktuálně se pohybuje kolem 3,5 milionu eur.
3. místo – Ondřej Kolář (SK Slavia Praha)
Pětadvacetiletý fotbalový brankář Ondřej Kolář prošel mládežnickou přípravkou libereckého Slovanu, v jehož barvách následně podnikl své první krůčky mezi dospělými. Zásadní kariérní růst nicméně zaznamenal až přesunem do kádru pražské Slavie, jíž během tří povedených sezón výrazně pomohl ke dvěma mistrovským titulům, stejnému počtu domácích pohárů, účasti v základní skupině Ligy mistrů a také spanilé jízdě Evropskou ligou, kterou zastavilo až čtvrtfinále. Sebevědomý gólman zasvítil i po stránce individuální. Vytvořil totiž rekord v počtu čistých kont v rámci jednoho ligového ročníku. Navzdory veškerým dílčím úspěchům a enormnímu zájmu několika zahraničních klubů zůstává nadále věrný tuzemské nejvyšší soutěži, jeho tržní cena stoupla na šest milionů eur.
2. místo – Jiří Pavlenka (SV Werder Bremen)
Pomalu se blížíme do finále. Druhé místo v žebříčku nejdražších fotbalových brankářů z České republiky obsadil Jiří Pavlenka. Osmadvacetiletý odchovanec slezského Hlučína už čtvrtou sezónu vládne brankovišti německého klubu Werder Brémy, kvalitními výkony si však dlouhodobě říká o přestup. Média jej v minulosti spojovala například s Bayernem Mnichov, spekulace se ale nakonec ukázaly jako liché. Někdejší opora ostravského Baníku nebo pražské Slavie se pyšní odhadovanou tržní hodnotou ve výši 6,5 milionu eur.
1. místo – Tomáš Vaclík (Sevilla FC)
Na čele žebříčku nejdražších brankářů z Česka nedošlo k žádným změnám. Pro zlatou medaili si dle očekávání doběhl Tomáš Vaclík, který poslední dva roky hájí zájmy španělského klubu Sevilla FC a má tudíž možnost bojovat proti nejlepším fotbalistům planety. Výraznou stopu však zanechal také na předešlých adresách. Pražské Spartě pomohl k jednomu titulu šampiona, ve švýcarské Basileji zažil mistrovské oslavy rovnou třikrát. Tržní hodnota jednatřicetiletého reprezentanta se podle internetového portálu transfermarkt.com pohybuje kolem deseti milionů eur.