Česká republika má po několikaletém půstu zase dostatek kvalitních fotbalistů, kteří se navzdory obrovské konkurenci prosadili v elitních zahraničních klubech. Útočník Patrik Schick zaujal na hostování v německém Lipsku, záložník Tomáš Souček pomohl anglickému West Hamu k záchraně, Tomáš Vaclík je neochvějnou brankářskou jedničkou španělské Sevilly a Pavel Kadeřábek už pátým rokem vládne pravému kraji obrany Hoffenheimu. Tržní hodnota všech zmíněných hráčů roste raketovým tempem (dohromady činí ohromných 71 milionů eur), z domácího prostředí se jim v tomto směru nikdo nevyrovná. I tak se ovšem Fortuna liga pyšní několika skvělými profesionály, které podobná budoucnost možná také čeká.
5. Lukáš Kalvach – 65,5 milionu korun
Do klubu FC Viktoria Plzeň přišel defenzivní záložník Lukáš Kalvach jako přímá náhrada za Patrika Hrošovského, kterého zlákalo angažmá v Belgii. Odchovanec olomoucké Sigmy se prakticky okamžitě zařadil mezi klíčové hráče, dostatek prostoru dostával během přítomnosti Pavla Vrby i nynějšího kouče Adriána Guľy. Přestože Západočeši do nového ročníku Fortuna ligy nevstoupili v ideálním rozpoložení a hrubě nezvládli ani předkolo Ligy mistrů, právě pětadvacetiletý šikula jako jeden z mála členů týmu výkonnostně nezklamal. Pokud by se rozhodl okusit cizinu, Plzeňané za něj podle portálu transfermarkt.com utrží minimálně 2,5 milionu eur.
4. Petr Ševčík – 65,5 milionu korun
Šestadvacetiletý Petr Ševčík, který stejně jako výše zmíněný Lukáš Kalvach prošel mládežnickou přípravkou olomoucké Sigmy, má za sebou zřejmě nejlepší sezónu své dosavadní kariéry. V barvách pražské Slavie naskočil do většiny soutěžních zápasů na domácí i evropské scéně, dohromady nastřílel osm soutěžních branek a dokonce si hlasitě řekl o pozvánku do národního týmu. Je jedním z hráčů, kolem nichž se pravidelně motají zahraniční zájemci. Jaroslav Tvrdík však zatím veškeré náznaky uťal hned v zárodku, ačkoli by za prodej klíčového článku základní sestavy vyinkasoval 2,5 milionu eur a výš.
3. Lukáš Masopust – 65,5 milionu korun
SK Slavia Praha je naopak otevřena jednání o budoucnosti sedmadvacetiletého záložníka Lukáše Masopusta. Rodák z Božejova se po vzoru někdejšího spoluhráče Tomáše Součka dostal do hledáčku slavného klubu West Ham United FC, který údajně nabízí až 150 milionů korun a není pochyb o tom, že někdejšího hráče Jihlavy či Jablonce značně nadhodnotil. Nenasytným Pražanům však ani tato částka nepřijde adekvátní, proto požadují skoro jednou tolik. Na tyto podmínky už anglický celek pravděpodobně nepřistoupí.
2. Ondřej Kolář – 157,3 milionu korun
Třetím rokem platí za neochvějnou brankářskou jedničku pražské Slavie a neustále dokazuje, jak moc se svými kvalitami vymyká běžným standardům. Pětadvacetiletý Ondřej Kolář stanovil nový rekord české nejvyšší soutěže v počtu vychytaných čistých kont. Dosud poslední zápas dokonce okořenil exekucí penalty, díky níž se netradičně zapsal mezi střelce. Odchovance libereckého Slovanu už zahraniční kluby nesčetněkrát vábily do svých služeb, on ale pokaždé zůstal věrný sešívaným. Těžko ovšem říci, jestli smlouvu do roku 2024 skutečně dodrží. Ačkoli se jeho tržní hodnota pohybuje kolem šesti milionů eur, zájemci nabízejí ještě mnohem vyšší částky.
1. Adam Hložek – 235,9 milionu korun
Prvenství v našem žebříčku suverénně ukořistil sparťanský talent Adam Hložek, jehož renomovaný portál transfermarkt.com označil cenovkou 9 milionů eur. Teprve osmnáctiletý útočník pod křídly letenského mužstva neuvěřitelně roste. V úvodu nového ročníku se konečně přesunul na hrot a přestože branky zatím nepřicházejí, nedostatek střelecké potence dohání alespoň nesobeckými přihrávkami. Rodák z Ivančic se v zajímavých nabídkách doslova koupe, nicméně Sparta jej do zahraničí nechce poslat příliš brzy. Až ale vábení podlehne, určitě vydělá astronomickou sumu vysoko nad rámec hráčovy skutečné tržní hodnoty.