23/11/2024

Českou republikou aktuálně cloumá další závažný případ dvojí kvality potravin. Tuzemský spotřebitel je pochopitelně opět na té straně, která přichází zkrátka, zatímco v zahraničí si daný produkt koupí v podstatně vyšší kvalitě.

Pivovar má problém

Když byla v této souvislosti řeč třeba o kečupu, sušenkách nebo jogurtech, které byly navíc vyráběny obvykle v cizině, většině lidí sice horší kvalita byla nepříjemná, ale tak nějak se s ní smířila. Jenže teď se řeší produkt, který se vyrábí v České republice a navíc je zde považován za národní nápoj. Nejde o nic menšího než pivo Pilsner Urquell. To je v Česku jednoznačně nejoblíbenější a nejprodávanější. A to navzdory tomu, že jeho cena v posledních letech strmě stoupá. Jak se přitom ukazuje, děje se tak hlavně v Česku, jelikož třeba v Německu koupíte Plzeň stále podstatně levněji, a to zejména v akci.

Mnozí se rozčilovali právě nad cenovým srovnáním, které skutečně působí neférově, obzvlášť když pro vyšší cenu v České republice není důvod. Ovšem dvojice youtuberů Honza Strýmuje a Starej Fotr se rozhodla, že se na celou věc podívá podstatně blíže. Má totiž zkušenost s tím, že prakticky všechny potraviny prodávané v Německu chutnají lépe. A tak se zaměřili právě i na Pilsner Urquell, jakkoliv takový nápad na první pohled postrádá smysl.

Ty kráso, to je úplně jiná chuť ta německá. Ale tak hodně, to není možné. Já tomu vůbec nevěří,” řekl na konto v Německu prodávané Plzně Starej Fotr. “Mě to přijde spíš jako voda, takové divné,” okomentoval potom pivo z České republiky. Obě by však měla být stejná. Oba se jednoznačně shodli na tom, že v obou pivech je velký rozdíl, přičemž to české je podivně zvětralé a nemá takovou vůni ani aroma.

Panuje přitom přesvědčení, že Plzeňský pivovar vyrábí veškeré pivo na jedné lince a v naprosto stejné kvalitě. V diskuzi se nicméně objevily i názory, byť nepodložené, že tomu tak není a že už nějakou dobu se kvalitativně skutečně rozděluje pivo pro domácí trh a pro export.

Určitým náznakem je ostatně i rozbor uvedeného složení piva. Zatímco u českého jsou uvedeny pouze takzvané chmelové výrobky, což je extrakt nebo granulát, v případě německé plzně je vedle nich ještě tradiční chmel.

Ochutnejte sami

Pár let zpátky jsem kupoval Plzeň Export na Florenci. Nechápal jsem ten rozdíl chuti. Proste bojkotujte Plzeň,” uvedl k videu Jan Barta. Také další tuzemští konzumenti piva jsou rozzlobeni. Mnozí se rovněž dělí o názor, že v Německu chutná Plzeň výrazně lépe.

Objevují se však i názory, které Pilsner Urquell hájí. “Česká Plzeň a německá Plzeň jsou jedno a totéž pivo. Může se lišit třeba barva skla, ale pivo identické. Možný rozdíl ve složení na etiketě je daný zákony, různé země – různá klasifikace surovin,” napsal na sociální síti Jakub, který sám sebe popisuje jako domácího sládka. Podle něj může být problém spíše se skladováním piva, které má potom trochu jinou chuť.

Čtěte také: Pivaři v Česku nevěří vlastním očím. Oblíbené české pivo má obrovský problém. Není tím, za co se vydávalo

Jeho komentář ale mnoho pochopení nezískal a opět mu pod něj píší lidé, kteří jsou na základě vlastní ochutnávky přesvědčeni, že v České republice se prodává Plzeň horší kvality. Zkrátka a dobře, pravděpodobně vám nezbyde než si udělat vlastní test a na základě toho se potom rozhodnout.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *