Kdo by to byl řekl, že se bankovní poplatky stanou v České republice ještě někdy tématem. Zdálo se totiž, že tento nešvar devadesátých a nultých let je definitivně pryč. Z velké části za to vděčíme nástupu menších bank, které zavedly bezpoplatkovou strukturu a těm velkým nakonec nezbylo, než se přizpůsobit.
Poplatky jsou zase tady
Jenže teď tu máme naopak opačný trend. Zmíněné menší banky po deseti letech působení Česko z velké části opustily, případně byly prodány velkým molochům. Důvodem je skutečnost, že podnikání v tomto segmentu se vyplatí až od určité velikosti, a pokud ji nemáte, potom jen těžko můžete konkurovat. Ukazuje se ale, jak moc je právě konkurence důležitá, jelikož velké bankovní domy opět začínají vystrkovat pomyslné drápky a účtovat si nemalé poplatky.
Na velký problém upozornil paradoxně bývalý bankéř České spořitelny Vojta Žižka. Ten v této bance pracoval deset let a staral se o privátní klientelu. Té by teoreticky nějaký ten poplatek mohl být vlastně jedno. Existují ovšem poplatky, které jsou opravdu nemilé a které dosahují tisícikorunových položek. A ty nechce platit opravdu nikdo.
“Říkáte, že jste první banka, která se stará o finanční zdraví klientů. Mám se po zaplacení poplatku 1000 Kč za převod pár tisíc USD na svůj účet cítit zdravější? Půjdete příkladem ostatním a změníte to, nebo zůstane jen u sloganů,” opřel se Žižka přímo do České spořitelny. Využil tak jedinečné příležitosti, kdy banka rozjela kampaň směřující na finanční zdraví klientů. Jenže tento poplatek s tím tak nějak nejde dohromady.
Jinde to umí lépe
Poplatek byl účtován za převod dolarů mezi dvěma bankami v České republice. Česká spořitelna byla tou, která poplatek přijímala a je zajímavé podívat se na to, kolik stálo jeho odeslání. “U Fio Banky to stálo 9 USD odeslat a u České spořitelny 42 USD přijmout,” uvedl klient.
Pravdou je, že vysoké poplatky za zahraniční transakce účtují všechny velké banky, jako je právě Česká spořitelna, ale také Komerční banka, ČSOB, Unicredit nebo Moneta. Argumentují tím, že tak pokrývají své náklady, které mají mimo jiné na takzvané korespondenční banky.
Čtěte také: Banka v Česku prudce zvedla úrok na spořicím účtu. Kdo si uloží peníze jinde, prodělá kalhoty
Ovšem právě zbylá konkurence prozrazuje, že tak draho by zdaleka být nemuselo. Například Fio Banka nebo Banka Creditas umí zahraniční dolarovou transakci přijmout za poplatek 100 Kč. Není to málo, ale zároveň se to dá bez větších problémů zvládnout. A pak jsou tu pochopitelně služby jako Revolut nebo Wise, jež vám takový převod umožní takřka zdarma.
Foto: Shutterstock
Ke kauze poplatky v České spořitelně bych ráda dodala, že vydělává nemalé peníze také na klientech, kteří si šetřili na důchod stavebním spořením.. ze zákona mají peníze vyplatit nejpozději do 90 dnů. Já jsem podala výpověď včas a dnes je to 99 dnů a peníze stále nemám na svém účtu.. už tak, že přicházíme o úroky za 90 dnů, ještě i to je jim málo! Myslím, že by jim měl zákon dávat maximálně 60 dnů!
Mě by vůbec nepřekvapilo, kdyby někdo zavedl daň za to, že dýcháme, nebo i denní osvětlení.