Stále panují rozpory v tom, zda jsou současné důchody již dostatečně vysoké, nebo zda by se měly ještě podstatně zvednout. Jedni říkají, že už to stačilo, jelikož penzisté v České republice si často žijí lépe než zaměstnanci. Další ovšem poukazují na to, že ne každý dosáhne na průměrný důchod, který je skutečně velmi pohodlný, a mělo by se s tím něco dělat.
Důchod z vaší strany
V tomto ohledu jsme zvyklí se obracet na stát, jelikož právě s ním máme důchody spojeny. To je ovšem dáno spíše tradicí, než reálnými základy. V řadě zemí světa si důchodové pojištění nebo spoření zajišťují sami lidé, a pokud tak neučiní, jednoduše žádné peníze ve stáří nepobírají.
Tímto způsobem by se k tomu mělo začít přistupovat i v České republice. A kde jinde začít než právě 13. důchodem? Dnes už je prakticky jisté, že něco takového stát nikdy nezavede, jelikož už na to zkrátka nejsou peníze. Teď se v důchodovém systému bude spíše škrtat, než aby se vymýšlely způsoby, jak vyplácet ještě více peněz.
To však neznamená, že si 13. důchod nemůžete opatřit sami. Odborník na finance a investice Jaroslav Brychta poradil všem jednoduchý krok, který mohou udělat, aby si na peníze navíc přišli. Bohatě totiž stačí správně nakládat s prostředky, které už máte na účtě.
Ať peníze pracují
Průzkumy a statistiky přitom říkají, že jsou to právě důchodci, kteří mají za celý život často uškudlen pořádný balík. Dlouhodobě ho přitom držely na vkladních knížkách nebo běžných účtech, které jim banky pochopitelně žádným způsobem neúročí. Vydělávají na tom tak pouze bankovní domy, kterým to vyhovuje.
Zároveň je ale jednoduché se z tohoto kolotoče vymanit. Peníze si uložte na spořicí účet nebo termínovaný vklad a výsledný úrok můžete považovat právě za třináctý důchod. Nebude to málo peněz. Pakliže máte v bance například 500 tisíc korun, na spořicím účtu můžete získat úrok ve výši 5 %, což znamená, že za celý rok dostanete 25 tisíc korun. Pokud se vám za život podařilo ušetřit milion korun, přijdete si na pěkných 50 tisíc korun.
Čtěte také: Vdovský důchod je přístupnější. Kdo na něj má nárok a kolik peněz lze získat
I tyto kroky je třeba vnímat jako součást finanční gramotnosti a příležitost, jak si v důchodu přilepšit. Pravdou totiž je, že důchodci často v nabídkách bank tápou a mnohdy se k nim ani nedostanou. Mohou však požádat své příbuzné, aby jim s tím pomohli. Obvykle nejde o nic těžkého. A poradit by vám nakonec měli i v samotné bance, pokud dojdete na pobočku.
Foto: Shutterstock