24/11/2024

V České republice se děje něco nevšedního – haléře jsou zpět! Po letech zaokrouhlování cen na celé koruny se některé obchodní řetězce rozhodly vrátit k preciznímu vyčíslování cen až na setiny koruny. Tento krok, který může na první pohled vypadat jako pouhý marketingový trik, má v sobě skrýt mnohem víc. Jaké jsou skutečné důvody za tímto nečekaným návratem k drobným mincím, a jak to ovlivní naše nakupování?

Marketing nebo transparentnost?

Za návratem haléřů se skrývá snaha obchodníků transparentně komunikovat snížení sazby DPH u potravin z 15 na 12 procent. Houska za 3,41 koruny nebo máslo za 33,98 koruny – takto nyní vypadají ceny v některých řetězcích jako Billa, Penny Market nebo Tesco. Podle ekonoma Víta Hradila jde o snahu ukázat, že obchody mechanicky promítly snížení DPH do cen.

Reakce na veřejnou kritiku

Krok k návratu haléřů byl také reakcí na veřejnou kritiku z konce loňského roku, kdy bylo avizováno zdražení potravin přestože došlo ke snížení DPH. Obchody tímto způsobem reagovaly na obavy zákazníků a snažily se demonstrativně ukázat, že jsou na straně spotřebitelů.

Přístup jednotlivých řetězců

Zatímco některé řetězce, jako Lidl nebo Albert, se rozhodly zůstat u zaokrouhlování na desetihaléře, jiné, jako Billa nebo Tesco, zavedly ceny v setinách korun. Tento rozdíl v přístupu je zajímavým odrazem různých marketingových strategií a způsobů, jak reagovat na změny v legislativě.

Platba v hotovosti versus kartou

Je důležité zmínit, že při platbě kartou zaplatí zákazníci přesnou částku uvedenou na cenovce. Naopak při platbě v hotovosti dochází k zaokrouhlování – do 49 haléřů dolů a od 50 haléřů směrem nahoru.

Foto: Shutterstock

Budoucí vývoj cen

Ačkoliv se nyní můžeme těšit z nižších cen díky snížení DPH, podle expertů se můžeme dočkat mírného zvýšení cen v průběhu roku. Vliv na ceny má nejen DPH, ale také kurzy měn, mezd a dalších ekonomických faktorů.

Návrat haléřů jako symbol transparentnosti

Návrat haléřů tedy není jen o mincích, ale o snaze obchodů ukázat, že jsou připraveny reagovat na ekonomické změny transparentním způsobem. Je to také příležitost pro zákazníky, aby byli více informování o tom, jak se ceny jejich každodenních potřeb mění.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *