V posledních pěti letech se v Česku zvýšil počet řidičů starších 80 let o 41 procent, čímž dosáhl čísla 135 tisíc. V roce 2018 drželo řidičský průkaz skupiny B v této věkové kategorii 96 tisíc jedinců, což zdůrazňuje rapidní nárůst. Tři čtvrtiny této skupiny připadají na muže.
Vyšší počet aktivních řidiček
Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) se mění nejen celkový počet, ale i struktura řidičů nad 80 let. Zatímco počet mužů v této skupině vzrostl o přibližně 30 procent, počty žen řidiček ve věku 80 a více let stouply téměř o dvojnásobek – z 16 500 v roce 2018 na 31 500 v roce 2023.
Základ je zdravotní prohlídka
S nárůstem počtu starších řidičů roste i důraz na sledování jejich zdravotního stavu. Ministerstvo dopravy ČR uvádí, že více než 1,53 milionu seniorů ve věku 65 a více let vlastní řidičský průkaz. Pravidelné lékařské prohlídky jsou klíčové pro monitorování zdravotní způsobilosti k řízení a zajišťují bezpečnost na silnicích.
Pro udržení řidičského oprávnění musí senioři pravidelně absolvovat lékařské prohlídky. Zdravotní posudek se zaměřuje na kontrolu srdeční funkce, smyslových orgánů, psychomotorického tempa a dalších aspektů. Lékaři monitorují zdravotní stav seniorních řidičů a v případě potřeby zahajují léčbu nebo posílají k dalším specialistickým vyšetřením.
Vyhláška stanovuje onemocnění, která mohou vést k zákazu řízení, například srdeční arytmie, cukrovka s hypoglykémiemi, epilepsie nebo psychická onemocnění. V nejasných případech mohou lékaři omezit řízení vozidla v určitých úsecích nebo požadovat speciální technické úpravy vozidla.
Otázka budoucnosti
S rostoucím počtem starších řidičů na českých silnicích přichází otázka, jak zajistit bezpečnost a zároveň respektovat práva starších občanů. Diskuse o změnách v legislativě a pravidelném zdravotním monitorování seniorů na silnicích bude pravděpodobně stále naléhavější. Řešení těchto otázek je nezbytné pro zachování bezpečnosti našich silnic a pohody všech účastníků dopravy.