02/03/2024

Přinášíme klíčové informace o přídavku na děti v roce 2024, který může být pro mnohé rodiny skutečnou finanční podporou. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a jaké částky můžete očekávat? Pojďme se podívat na aktuální pravidla a tipy, jak si můžete snadno a rychle vyřídit tuto důležitou dávku.

Kdo má nárok na přídavek?

Nárok na přídavek na děti mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima, přičemž se bere v úvahu celkový příjem všech členů domácnosti. Uvědomte si, že do příjmů se počítají nejenom mzdy, ale také různé sociální dávky jako mateřská, nemocenská nebo důchody.

Co potřebujete vědět?

 • Příjmový limit: Rodiny s příjmem do 3,4 násobku životního minima mají nárok na přídavek na děti.
 • Výše přídavku: Částky se liší podle věku dětí:
  • Do 6 let: 830 Kč
  • 6-15 let: 970 Kč
  • 15-26 let: 1080 Kč
 • Zvýšený přídavek: Rodiny, kde aspoň jeden rodič má příjem minimálně ve výši životního minima jednotlivce, dostanou přídavek o 500 Kč vyšší.
 • Zahrnuté příjmy: Do příjmů se počítají mzdy, sociální dávky jako mateřská, nemocenská, důchody apod.
 • Životní minimum: Příklad – pro domácnost s dvěma dospělými a dvěma dětmi do šesti let je životní minimum 13 470 Kč.
 • Podávání žádosti: Žádost o přídavek lze podat až tři měsíce zpětně, online přes systém Jenda nebo osobně na úřadě práce.
 • Dokládání příjmů: Je nutné dokládat příjmy domácnosti každé čtvrtletí.
 • Vyplácení přídavku: Přídavek náleží přímo dítěti; u nezletilých se vyplácí rodičům, u nezaopatřených dětí nad 18 let přímo jim.

Kolik můžete dostat?

Výše přídavku na děti se liší podle věku potomka. Pro děti do šesti let je základní částka 830 Kč, pro děti od šesti do patnácti let je to 970 Kč a pro mládež od 15 do 26 let pak 1080 Kč. Pokud alespoň jeden z rodičů má příjem alespoň ve výši životního minima, přídavek se zvyšuje o 500 Kč.

Životní minimum v praxi

Pro představu: rodina s dvěma dospělými a dvěma dětmi do šesti let má životní minimum 13 470 Kč. Přídavek na děti tak dostane rodina s příjmem do 45 798 Kč. Vše se počítá z čisté mzdy nebo příjmu z podnikání.

Foto: Shutterstock

Jak požádat o přídavek?

Žádost o přídavek na děti můžete podat až tři měsíce zpětně a dělá se to velmi snadno. Můžete to udělat online přes systém Jenda na webu ministerstva práce a sociálních věcí, nebo tradičně osobně na úřadě práce. Důležité je předložit doklady o příjmech domácnosti každé čtvrtletí.

Důležité informace pro rodiče

Přídavek sice náleží přímo dítěti, ale u nezletilých se vyplácí rodičům. U dětí nad 18 let, které jsou stále nezaopatřené (např. studují), se vyplácí přímo jim.

Klíčové informace na závěr

Přehledně a srozumitelně – tak by se dala charakterizovat dnešní doba, kdy máme k dispozici všechny potřebné informace o přídavku na děti. Využijte těchto informací a zjistěte, jak můžete získat finanční podporu pro vaši rodinu.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, Uradprace

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x