24/11/2024

Čeští a ukrajinští policisté úspěšně rozkryli činnost dvou organizovaných gangů podvodníků působících na bazarových serverech. Operace s názvy RIP a Victory vedly k zadržení několika desítek osob na Ukrajině, které jsou nyní obviněny. Tyto gangy operovaly od roku 2021 a zaměřovaly se na vytváření falešných webů známých přepravních společností a bank, jako jsou DPD, Zásilkovna nebo Česká pošta.

Sofistikovaný trik s mamuty

Podle vyšetřovatelů přitahovali podvodníci oběti, které inzerovaly na bazarových serverech. Těmto lidem, které hanlivě označovali jako “mamuty”, nabízeli falešné webové stránky, které vypadaly jako platební brány bank nebo úvodní stránky přepravních společností. Cílem bylo získat od obětí přístupové údaje do internetového bankovnictví nebo informace o platebních kartách.

Miliardové škody a složitá organizační struktura

Policejní mluvčí Jakub Vinčálek uvádí, že členové organizace RIP a Victory získali odhadem 123 milionů korun. Skupina RIP získala nejméně 100 milionů korun, zatímco Victory skoro jeden milion dolarů. Peníze z ovládnutých účtů byly následně převedeny na zahraniční konta. V rámci těchto gangů, které představují pouze vrchol ledovce, se podílelo několik desítek osob v různých oblastech Ukrajiny i Česka.

Mamuti jsou snadnými obětmi

Bazaroví podvodníci, pocházející především z Ruska, Ukrajiny a Uzbekistánu, využívali sofistikovaný software k vytváření falešných stránek a řízení podvodů. Jejich taktiky byly srovnatelné s korporátními callcentry. Obětem, označovaným jako mamuti, slibovali zajištění platby za inzerované zboží a jeho přepravu.

Odhalení a trest

Šéf Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislav Brejcha informoval, že zásadní zásahy proti pachatelským gangům proběhly na území Ukrajiny. Při domovních prohlídkách byly zajištěny počítače, telefony, auta a peníze v celkové hodnotě pěti milionů korun. Hlava jednoho z gangů uzavřela dohodu o vině a trestu, souhlasíc s pěti a půl rokem vězení a peněžitým trestem ve výši šesti milionů korun.

Foto: Shutterstock

Odpověď na rostoucí kybernetickou kriminalitu

Je zřejmé, že tento typ podvodů nabývá na popularitě díky automatizaci a organizaci zločinu. Antivirová skupina ESET, která analyzovala tuto taktiku, varuje, že podvodníci stále zdokonalují své metody. Spolupráce mezi policí a technologickými firmami je klíčová k ochraně veřejnosti před tímto typem kybernetických hrozeb.

Varování a spolupráce

Celý případ ukazuje na stále se rozvíjející sofistikaci internetových podvodů a zdůrazňuje nutnost obezřetnosti při obchodování online. S rostoucím počtem kybernetických hrozeb je třeba neustále zvyšovat povědomí o rizicích a podniknout kroky k ochraně osobních a finančních údajů.

Foto: Shutterstock, zdroj: Idnes, Chip

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *