22/11/2024

Tisícům domácností hrozí pokuta až 50 000 Kč v případě, že mají ještě starý typ kotle. Nevyhovující kotle na tuhá paliva musí být vyměněny do 1. září 2024. Plyne to z přijetí zákona o ochraně ovzduší, který vyžaduje výměnu kotlů nesplňujících ekologické standardy.

Kotle a emisní třídy

Jedná se konkrétně o kotle 1. a 2. emisní třídy, stejně tak zařízení s datem výroby před rokem 2000. Cílem je samozřejmě redukce emisí a tedy vyšší ochrana životního prostředí. S přibližujícím se termínem se tak zvyšuje tlak na domácnosti, aby se do výměny pustily. Vliv mají hlavně dlouhé čekací lhůty i nedostatek kvalitních topenářů na trhu.

Hlavní část, tedy vyhledání vhodného dodavatele i realizátora výměny, tak není radno příliš odkládat. Pokud si totiž nezařídíte včas termín, hrozí vám výše zmíněná sankce. Zákon o výměně nevyhovujících kotlů je ale nejen o ekologickém aspektu. V první řadě jde o potřebné dodržení legislativy.

Efektivní a moderní systémy

V mnoha případech se také jedná o možná dlouho odkládaný nevyhnutelný krok. A je na místě si připustit, že modernější a efektivnější systémy na vytápění vedou také k finančním úsporám. Ovšem jakmile k této výměně dojde, budou na zvážení čekat další okolnosti – konkrétně výběr nového zdroje vytápění.

K tomu je na místě brát v úvahu více okolností, především ale momentálně energetické potřeba a možnosti domácností. Také finanční stránku celé věci a to, jaké technologie budou vůbec dostupné. Moderní vytápění vede většinou k vyšší efektivitě a tedy nižším provozním nákladům. Vždycky je však na místě konzultace s odborníkem.

Foto: Shutterstock

Jak je vlastně poznat?

Krom nehospodárnosti se stará zařízení vyznačují také vyšší poruchovosti. Od září bude stran pevných paliv povolena jen emisní třída 3,4 nebo 5. Každý kotel je uvedený na trh v souladu s normou ČSN EN 305-5. Na výrobním štítku má pak uvedenou právě emisní třídu. První dvě třídy budou od září 2024 zakázány.

Při absenci výrobního štítku posoudí adekvátnost kotle způsobilý pracovník, který provádí běžné kontroly. Dle zákona je taková kontrola nutná jednou za 3 roky provozu. Současně byl od září letošního roku aktualizován dotační program Nová zelená úsporám. Krom kotlů na biomasu jsou podporovány také krby, tepelná čerpadla nebo fotovoltaika.

Foto: Shutterstock, zdroj: sfzp, CEZ

9 názorů u článku “Rychle vyměňte starý kotel, jinak budete platit tučnou pokutu ve výši až 50 tisíc korun

  1. Máme krbovky. Stačí? Na ty se z okna někdo může přijít podívat, pokud ho pustím na parcelu před barák! Zvenku 4 “větráky” TČ. Nazdar!

  2. Nejjednodušší a nejlevnější bude rychle vyměnit vládu…, ta totiž nedělá maximum pro lidi ale proti nim.

  3. Je potřeba uvést kdo bude pokuty udělovat a hlavně, kdo je bude vybírat! Např.:Pokuty za absenci kontrolní prohlídky komína dodnes nemá kdo vybírat. Další příklad: Pokutu za absenci dálniční známky může udělit pouze hlídka na místě přestupku. Při stavu vymahatelnosti práva v ČR, je hrozba drastickou pokutou plácáním do vody.

  4. Kterej blázen si pustí dobrovolně do baráku nějakého revizáka?Že jsem povinen mít každý 3 roky nějakou přiblblou revizi na kotel?A jak to víte že mam doma kotel?Jo že se mi kouří s komína?Pánové úředníci mam doma kamna 5 kw a do 10 kw výkonu se na mně nic nevztahuje,tudíž si trhněte nožičkou.

  5. Autor psal, aniž znal, natož přemýšlel . Tak třeba – pod fotkou krbové vložky píše, že s krby je spojeno riziko rakoviny (krb není krbová vložka), aby na závěr napsal – “program Nová zelená úsporám. Krom kotlů na biomasu jsou podporovány také krby”, což podle něj znamená, že tento program podporuje rakovinu. A “nedávné studie”, které zmiňuje – ukázalo se, že proběhlo jedno! (i když používá autor množné číslo) měření na nedostatečném počtu vzorků a pozor, šlo o klasické vysoké otevřené krby ve 200 let starých britských domcích, kde se na otevřených ohništích i vaří. I českými médii toto upřesnění prošlo, ale samozřejmě i pro polobulvární styl je zajímavější už toto vlastně dementi nezveřejnit.

  6. Pokud stát něco nařizuje,tak by to měl uhradit celé včetně zajištění samotné realizace ze stran firmy. A ne tímto způsobem vydírat lidi. Nehledě na to že to dělá na popud ekologů,tak účet by měl jít za touto organizací.

  7. Kdo a jak to bude kontrolovat? Do vlastního domu pustím jen osobu se soudním příkazem. Jsem zvědavý na situaci, jak soudce podepisuje PČR souhlas k domovní prohlídce k přečinu s pokutou 50 tis. Kč.

  8. Stará zařízení vyznačují také vyšší poruchovosti. -Co to je za nesmysl??? Pokud má člověk starý litiňák, nemá se tam co podělat…Už před 60 ti lety měly tyto kotle dvojí spalování.Na dnešní přetechnizované kotle člověk potřebuje servisáka..Sám si neopraví nic…Bez elektřiny nefunkční… Lidi běžte hlavně k eurovolbám a podpořte takovou stranu, která bojuje proti zeleným nesmyslum, zelené ideologii….

  9. Dělám revize kotlů na tuhá paliva značky Viadrus, samovýroba a zaniklý výrobce. Revize je nutná k získání dotací. 776_151_143

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *