22/11/2024

Nákupní turistika za hranice České republiky má svá lákadla a úskalí. Ačkoli jsou polští prodejci známí nabídkou cenově přívětivých produktů, nové zjištění odhalují stinnou stránku této výhody. Více než kdy jindy se zdá být pravdivé, že cena reflektuje kvalitu. Až třetina výrobků na polských pultech, jsou nekvalitní či nesprávně označené.

Kvalita za lákavou cenu?

Lákavé ceny v Polsku neodpovídají vždy očekávané kvalitě. Jak odhalila polská inspekce, na trhu často figurují výrobky, jejichž reálná hodnota je zpochybnitelná. Masu navyšují váhu vodou, informace na obalech jsou zavádějící a u některých produktů se setkáváme s prošlými nebo nesprávně označenými daty spotřeby.

Zákazník v roli detektiva

Polský deník Fakt poukázal na běžný jev, kdy výrobci uvádějí na obalech jiné složení, než obsahuje výrobek. Tato praxe je zvlášť závažná. Když vezmeme v úvahu možné důsledky, situace se jeví ještě vážněji. Podvod může ohrozit nejen peněženku zákazníka, ale i jeho zdraví.

Inspekce a výzvy k akci

Iniciativa polské Zemědělské a potravinářské inspekce a Obchodní inspekce (IJHARS) se ukázala jako nezbytná. Po více než 7 000 kontrolách se ukázalo, že každý čtvrtý produkt byl nesprávně označen. Tato čísla hovoří jasně. Zákazníci musí být ostražití.

Voda v masu, chyby ve značení

Inspektoři odhalili nejvíce problémů u hovězího a vepřového masa. Zde přes třetinu výrobků neodpovídalo normám. U 22,2 % drůbežího masa inspektoři našli nesrovnalosti způsobené zvýšeným obsahem vody v mase.

Foto: Shutterstock

Ovoce a zelenina pod lupou

Ani ovoce a zelenina nezůstaly mimo hledáček inspektorů. Zhruba ve třetině případů byly nalezeny podobné nedostatky. Z toho vyplývá, že zájem spotřebitelů o transparentnost a pravdivost informací je zcela oprávněný.

Když chléb není jen chléb

Klamavé názvy byly předmětem kontroly také u pekařských výrobků, kde téměř 37 % z nich svádělo kupující na scestí. Případy, kdy “máslový croissant” neobsahoval máslo, jsou jen špičkou ledovce.

Informovanost jako klíč k nákupu

Výše zmíněné případy ukazují, že důležitost informovanosti spotřebitelů je vysoká. S ohledem na objevené nesrovnalosti je nutné, aby inspekce JHARS i nadále prováděla důsledné kontroly a zajišťovala, aby byly informace o produktech transparentní a přesné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Novinky, SZPI

2 názory u článku “Při nákupech v Polsku se vyplatí opatrnost. Třetina tamních výrobků je šizená nebo prošlá

  1. Dobrý den. Ten kdo to napsal je nýmand.Léta jezdíme nakupovat do Polska.Většina potravin je daleko kvalitnější.Mohl bych dát třeba jediný příklad Slezská klobása z toho je cítit maso a když to dáte psovi nebo kočce hned je to sežrané.Oproti jakákoliv klobása z našeho Kaufandu o d našeho soudruha STB se otočí a ještě se nestalo že by to sežraly.Díky

  2. Dle mého, sice subjektivního názoru je tento článek nesmysl. Co se týče kvality, tak jsou polské potraviny na úplně jiném levelu než naše potraviny, a tím myslím na daleko vyšším. Takovým článkům moc nevěřím, a domnívám se, že jsou vždy napsané za menší úplatu od místních prodejců. Nevěřte tomu, nenakupujte v Česku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *