V digitální éře je třeba být neustále v bdělém stavu. Kyberzločinci se vyvíjejí rychleji než kdy dříve a vynalézají stále sofistikovanější metody, jak vás připravit o vaše těžce vydělané peníze.
Než si toho všimnete…
Specialisté v Československé obchodní bance (ČSOB) nedávno odhalili novou strategii, kterou kyberpodvodníci využívají. Zatímco mnoho z nás by bylo na pozoru před velkými neautorizovanými transakcemi, tento nový trik se zaměřuje na malé částky.
“Vysávají” z účtů malé sumy, od vyšších stokorun až po nižší tisíce, v naději, že tito drobné transakce zůstanou nepovšimnuty. “Pro naše detekční systémy však není výše částky tak podstatná. Poznáme znaky podvodného jednání na klientově účtu bez ohledu na výši částky,” upozorňuje Petr Vosála, manažer bezpečnosti digitálních kanálů skupiny ČSOB.
Jak se chránit?
Většina těchto podvodů začíná neopatrností samotných klientů. K tomu, aby se podvodníci dostali k vašim penězům, potřebují vaše přihlašovací údaje. A jak je získávají? Často prostřednictvím falešných odkazů v e-mailech nebo SMS zprávách, které vás přesměrují na falešné stránky internetového bankovnictví.
“Pozor na zdánlivě pravé webové stránky bank,” varuje Vosála. “Klient si myslí, že se hlásí do svého bankovnictví, ale ve skutečnosti předává své údaje kyberzločincům.”
Prevence je klíčem
Nejdůležitějším krokem k ochraně vašich financí je pravidelná kontrola vašeho bankovního účtu. Podvodníci účet obírají o menší částky po delší dobu, takže je dobré si zvyknout na rutinní kontrolu vašich pohybů na účtu. A pokud narazíte na cokoliv podezřelého, neprodleně kontaktujte svou banku.
Informovanost a opatrnost
S rostoucím počtem digitálních hrozeb je nezbytné zůstat informovaný a opatrný. Představte si, jak byste se cítili, kdyby se vaše těžce vydělané peníze rozplynuly v éteru jen kvůli jednoduchému kliknutí na falešný odkaz.