25/11/2024

Vláda má v plánu provést důležité změny v oblasti penzijního spoření, které mají za cíl přimět lidi k účinnějšímu spoření na stáří a zabránit jednorázovým výběrům, které mohou znehodnotit penzijní příspěvky od státu.

Jednorázový výběr z penzijního spoření se stane nevýhodným

I když jednorázový výběr z penzijního spoření může na první pohled působit lákavě, přes 90 procent lidí tuto možnost využívá, a často peníze neslouží k doplnění starobního důchodu, ale jsou využity k nákupu věcí jako auta či rekonstrukci bytu. Tato praxe však snižuje účinnost penzijního spoření, které je určeno k tomu, aby zlepšilo životní úroveň jednotlivců ve stáří. Nynější pravidla vyžadují, aby smlouva o penzijním spoření zůstala platná alespoň 60 měsíců (5 let) a klient musí dosáhnout věku 60 let. Předčasný nebo jednorázový výběr peněz vede ke ztrátě státního příspěvku za celé období spoření a ke zpětnému doplatku daňových výhod za posledních deset let, pokud byly využity. Navíc jsou všechny výnosy z uložených peněz zdaněny 15 procenty, stejně tak jako případné příspěvky od zaměstnavatele.

Renta

Ministr práce a sociálních věcí, Marian Jurečka, proto navrhuje zavedení povinné renty, což by znamenalo postupné čerpání peněz namísto jednorázových výběrů. Tím by se zajistilo, že penzijní spoření bude lépe sloužit svému účelu, tj. k zvýšení životní úrovně jednotlivců ve stáří

Ministr Jurečka plánuje prosadit změny prostřednictvím pozměňovacího návrhu v poslanecké sněmovně během druhého čtení novel zákonů týkajících se rozvoje finančního trhu a zajištění na stáří. Jednou z těchto změn by bylo zavedení sankcí pro jednorázové výběry nebo volbu krátkodobé renty, které by zahrnovaly nejenom daňový poplatek, ale také ztrátu státního příspěvku za celé období spoření.

Penzijním společnostem se tento návrh jeví jako rozumný, jelikož preferují rentové výplaty, které dlouhodobě zvyšují finanční příjem jednotlivců ve stáří, ačkoli by měla zůstat zachována i možnost jednorázových výběrů.

Foto: Shutterstock

Nové smlouvy a změny ve státním příspěvku

Plánované změny by se měly týkat pouze nových smluv, a nebudou se dotýkat existujících smluv, kterých je již čtyři miliony. Vláda zároveň zvažuje zvýšení státního příspěvku na důchodové spoření pro osoby, které budou spořit více než 500 Kč měsíčně. Přesto však zruší nárok na státní příspěvek pro starobní důchodce a prodlouží minimální povinnou dobu spoření pro nárok na vyplacení státního příspěvku z pěti na deset let.

Ministr Jurečka také uvažuje o poskytování další motivace pro mladé osoby do 35 let, kteří spoří na penzi a jsou zaměstnanci zaměstnavatelů, aby měli nárok na státní příspěvek. Tím by se mohli dostat do situace, kde stát by přispíval k penzijnímu spoření mladých lidí více než v současnosti.

Nová investiční strategie

Vláda již schválila zavedení nového typu fondu pro doplňkové penzijní spoření, známého jako alternativní účastnický fond, který by nabízel novou investiční strategii. Tento fond by umožňoval spoření do akcií, dluhopisů, investičních fondů a dalších aktiv a poskytoval by stejné daňové výhody jako penzijní fondy a životní pojištění.

Celkově lze očekávat, že reforma penzijního systému v České republice bude významným tématem v následujících letech, s cílem zajistit, aby jednotlivci měli finanční jistotu a stabilitu ve stáří.

Foto: Shutterstock, zdroj: Podnikatel, MFCR

32 názorů u článku “Už žádné bezplatné výběry z penzijka. Bez důchodu přijdete o státní podporu

  1. No, hlavně se dá očekávat, že vzhledem ke zkušeností s inflací a s novými pravidly počet účastníků penzijního spoření skokově klesne. A už vůbec nebudou mít důvod spořit lidé v horizontu desítek let před důchodem (v této nejisté době je to příliš vzdálený horizont i pro bohaté, natož pro chudé) a dále i lidé, kteří nebudou mít výraznou podporu od svých zaměstnavatelů. tzn. podporu, která je min. stejná ale spíše vyšší, než co si spoří oni sami.
    Např. 1000 Kč si spořím sám, 1500 přidává firma, pár set korun stát, a to po dobu 5-10 let před důchodem – to snad dává jistý smysl a může to být s rozumnou mírou pravděpodobnosti i výhodné.
    Jinak je to spíš jako sázka do pokoutní loterie. Můžete vyhrát, ale spíš ne.
    Blahopřeji proto vládě ke zvolenému postupu, ušetří pár set milionů za příspěvek na spoření…

  2. Tento protokol nebolí protiprávní jednání vlády ČR je nelegitimním způsobem a rozporem zákonem státu ať Ústavní soud zruší platnost ustanovení včetně uplatnění bodů před platnost sbírky zákonů:
    A mimořádně důchody v formě úhrad služeb inflace už řeší ÚS ČR i nově valorizace důchodu vstoupí prověřit US ČR i penzijní připojištění (společnosti).
    Ať rozhodující slovo které bude mít soud ČR v pravice protiprávní a protiústavní plnění a rozhodnutí.
    Nově stanovit návrh je možné protiprávní jednání vlády z DPH v balíčku na rok 2024-25. By měl zrušit vše ústavní soud ČR oblasti stížnosti.

  3. pokud jako duchodce potřebuju auto na jizdu k lekaři a pro leky i potraviny tak je to pomoc k duchodu.nebo jak to mam udělat když nemam tolik našetřeno

  4. Tady jde přece o jediné, aby si lidé na důchody nešetřili a peníze na podporu se nemusely platit.

  5. Bez důchodu přijdete o státní podporu..
    Není tomu právě naopak?

  6. Lobby opět zafungovala, penzijní fondy si nenechají vypustit finanční rybník.

  7. Jak mi budou zůstatky úročit ne že budou jen vydělávat penzijní společností

  8. Jednorázový výběr, pokud slouží k zakoupení, nebo rekonstrukci bytu, je totéž, jako renta k důchodu. Jestliže budu mít o 5 tisíc vyšší důchod a tuto částku dám za nájem, je to vlastně totéž. Ale fialový pětispolek už zase vidí, jak někoho oškube

  9. Pan ministr Jurečka svým návrhem o zrušení jednorázové výplaty úspor dělá z lidí, kteří jsou zodpovědní a na stáří si spoří, nesvéprávné. Copak investice do těch pár let v důchodovém věku 65+, kdy si člověk ještě může ve zdraví trochu užít, jsou špatné? Je skutečně právo státu rozhodovat o tom, zda investice například do opravy nemovitostí, kdy si člověk přizpůsobí své prostory pro snadnější žití až bude jednou zdravotně omezen, nebo třeba pořízení vozu, který je bezpečnější, nebo jiný typ investice pro lepší seniorní vyžití oprávněné? Celá situace kolem tohoto tématu má dvě roviny. Jedna je bezprecedentní zasahování státu do soukromí lidí (stát přece nejlíp ví, co kdo zrovna potřebuje), a druhá je lobby finančních ústavů, u kterých jsou úspory obyvatel uloženy. Ty především přicházejí jednorázovým výběrem o obrovské sumy a zdroje se kterými disponují ve svůj vlastní prospěch. Bylo by určitě zajímavé, kdyby investigativní novináři trochu zapátrali kdo je těmito finančními ústavy nejvíce zainteresován nejen ve vládě, ale v politice všeobecně. Pokud pan ministr Jurečka a spol. chtějí rozložit výplatu úspor do období dekády, pak ať se týká jen státních příspěvků. Proti tomu nebude nikdo nic namítat, jsou to peníze státu (ale z daní poplatníků). Zbylá hodnota úspor je totiž výhradně jen toho, kdo si je tam dobrovolně z již zdaněných peněz ukládá. A ten má absolutní právo si rozhodnout sám, jak s nimi naložit.
    Nabývám větší a větší přesvědčení, že dnes jsou v politice všeobecně napříč celým spektrem jen bezpáteřní kariéristi, nebo absolutně nekompetentní osoby, které by se v privátním sektoru neměli šanci uplatnit. A tito chtějí ovládat lid pro vlastní obohacení jako své stádo. Bohužel se jim to již částečně daří.
    JD.

  10. Když si za jednorázově vybrané peníze koupím dobré auto, co mi vydrží roky, také se zajišťuji na důchod. Když si nechám zateplit barák, velmi výrazně se zajišťuji na důchod. Renta není jediné zajištění, mimoto peníze vlivem inflace ztrácejí hodnotu. Zateplení domu mi hodně ušetří z budoucího důchodu a velmi pravděpodobně to bude vyšší finanční přínos než renta.

  11. Jurečko, to jsou moje peníze a jak s nima naložím je moje věc, jste škodná vůči lidem jaká tady dlouho nebyla…vůbec netušíte jak žijí normální lidé !! doufám, že Vám to lidé u voleb spočítají !

  12. Prostě neskonalá pětidemoliční drzost rozhodovat o tom, jak využiji svoje peníze.

  13. Ještě že mám starou smlouvu, toto už je zlodějna pětidemolice jak co nejvíce okrást lidi,jděte do zadele!!!

  14. Tento článek nemá cenu číst. Autorka tématu vůbec nerozumí. Chyby má již v nadpisu. Co to jsou bezplatné výběry z penzijka? Žádné výběry nikdy nebyly bezplatné. Buď se jedná o odbytné, kde člověk přijde o všechny státní příspěvky a výnosy z nich, příspěvky zaměstnavatele a výnosy z nich se mu zdaní. A co znamená, že bez důchodu přijdete o státní podporu? Snad naopak. V článku je plno dalších blábolů a zavádějících informací. A co je tohle za nesmyslnou větu:
    I když jednorázový výběr z penzijního spoření může na první pohled působit lákavě, přes 90 procent lidí tuto možnost využívá, a často peníze neslouží k doplnění starobního důchodu, ale jsou využity k nákupu věcí jako auta či rekonstrukci bytu.

    Proč autorka nenapíše, že pokud si lidé ve fondech budou nechávat peníze a bude jím vyplácena renta 10 a více let, budou si fondy po celou dobu také strhávat poplatky za správu, atd., které dnes činí např. u ČSOB PS více než 50% výnosu z úroků. Zhodnocení je u transformovaných a u doplňkových konzervativních fondů je hluboko pod inflaci již několik let. Jak se bude vyvíjet inflace v dalších letech, je ve hvězdách. Neshodnou se ani přední odborníci, Navíc u doživotní penze hrozí, že zbytek nevyčerpaných prostředků propadne za určitých podmínek fondu. Článek je nevyvážený a vyznívá jednoznačně ve prospěch penzijních fondů. Divím se, že redakce tohle dílo vůbec uveřejnila. Ale není se co divit, dneska podobné články píšou maminy na mateřské nebo studenti, atd., protože je to levnější a odborníkům nebo lidem, kteří jsou to schopni kvalitně nastudovat a prozumět, zaplatit nechtějí. Jsou i takoví vykukové v redakcích, že články původně napsané odborníkem, recyklují, případně je dají upravit laikům a vznikne z toho podobný paskvil.

  15. Na důchod si spořím 3000,zaměstnavatel nic moc státní příspěvky nic moc ale nevím jak to mají jiné společnosti, když vidím na výpisu ty cifry za vedení účtu to jsou pálky, výnosy se nepovedli, už bych to nikdy nezaložil, tak hned příští rok je vyberu naráz.. spějeme k socialismu, když ti co celý život makali, poctivě odváděli daně dostanou stejně přidáno jako podvodníci, nemakačenka a tpd.. Mladý stejně myslí jinak než my..

  16. Penzijní spoření jsem měla 15 let, slevu na dani jsem neuplatňovala. Podmínky spoření jsem splnila. Minulý měsíc jsem dostala o 5 tisíc méně – prý daň z příjmu ze státní podpory a úroků. Když k tomu přidám inflaci za 15 let, tak kde je výhoda penzijního spoření? Je to podvod na lidi.

  17. Bezplatné? Kdo si dnes vybere jednorázově peníze z penzijka je oškubán jako husa. Spoření bylo zajímavé vzhledem k příspěvkům zaměstnavatele a ne pro almužnu od státu a směšný úrok banky.

  18. … já už nemám slov. Stát mi bude nařizovat, co je pro mě v důchodu lepší? Opravím si možná naposledy v životě byt, nebo si koupím auto a vyčerpám peníze. To je moje věc, za co uspořené finance utratím. Dobře, vemte si podporu, ale proč to danění? To už byly jednou zdaněné peníze??? A to nemluvím o tom, že můžu natáhnout bačkory a ani si svoje peníze neužiju. To je zase pěkné svinstvo…

  19. Podle mě je největší motivací na změny to, že po dobu minimálně 10ti roků zůstanou peníze v rukách fondů. A mám pocit, že nikde není určeno, že vám tento zůstatek peněz bude oceněn nějakými úroky nebo že bude osvobozen od poplatku…

  20. Hlavně jsou to moje peníze plus malá částka jako přilepšení od státu a nikdo mi nesmí přikazovat, jak se svými úsporami nalořit! Částka od státu může slouřit jako Jurečkova renta. Spíše se nemohu zbavit dojmu, že se do novely pokoutně dostane, že zbytek pentijní “renty” po zemřelém se nebude moci dědit! Takže oškubat i zemřelého, což by odpovádalo představám této katastrofální vlády!

  21. No a co se stane, když po odchodu do důchodu zjistíte nějakou závažnou nemoc? Jak bude důchodce moci vyčerpat svoje peníze, aniž by spadly třeba do dědictví???

  22. Chtějí renty,protože renta se nedědí a propadne ve prospěch penzijní společnosti. Ještě nikoho nenapadlo,že důchodci potřebují ty peníze třeba na zuby?

  23. Takže někdo bude rozhodovat o mých penězích? Spoustu lidí co znám tímto způsobem šetří, aby si na důchod pořídili chatku a byt nechali mladým. Tak tím pádem o tuto možnost přijdou. Já vybrala komplet letos, i když ještě nejsem v důchodu, ale jak říkám jsem gramotná a nikdo mi nemusí dirigovat co se svými penězi udělám. Pochybuji, že si bude někdo spořit.

  24. Je to vlastně “letadlo”. Až si budete chtít vybrat svoje nasetrene , a podle slibu i zhodnocene, úspory, tak se po 30 až 40 letech dozvíte, že vám to nějaká vláda fialové krávy Milky bude regulovat. To je ta lepší varianta. Druhá je o tom, že tam žádné peníze nebudou, neb fondy zkrachovaly , finanční krize…..
    Tak šetřete, ať se na vás živí makléři banky, a spousta jiné finanční vrbeže .

  25. Je to preventivní opatření, aby je neokradli podvodníci nebo vlastní děti. Ale je fakt, že inflace znehodnotí ty peníze za ty roky víc, než kdyby je zhodnotili v nemovitosti.

  26. Zajímavé, jak stát potažmo elektrikář Jurečka ví co kdo potřebuje. Investuju do oprav domu, protože vše bude jen s naší vládou dražší a v 65ti, fakt po střeše nehodlám lézt. Eventuelně prodám dům a půjdu do nájmu, protože to na stáří asi nezvládnu se o něj starat. Jo Jurečka stolici mám fajn a vzorek ti na nějakým náměstí rád zašlu.

  27. Hlavne, ze takto si budou financnici skoro zadax disponovat penezma lidi.Uspesna loby zakryta starosti o hloupoucke obcany, kteri si pry vse utrati…Nechutne…

  28. Penzijní spoření bude nevýhodné, trato arogantní vláda zničí vše, co tu fungovalo. Atˇsi strčí státní příspěvek do prd…., hyeny

  29. Jsou to moje peníze a tak bych s nima měl nakládat po svém.Samozřejmě přijdu o tu částku kterou jsem dostal od státu.

  30. Nechápu, proč má autor pocit, že když si na stáří lidé při zhoršení pohyblivosti provedou úpravy v bytě či domku a nebo zakoupí auto, nezlepší se tím úroveň jejich života ve stáří? Podle mne se přesně tím právě jejich úroveň života zlepší…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *