23/11/2024

Pozemky oproti cenám bytů neustále rostou. Ale ne na všech pozemcích se staví. Čím dál častěji se stávají terčem investic. Představují totiž výhodné a relativně bezpečné zhodnocení peněz.

Kam vložit své úspory?

V médiích se neustále řeší ceny nemovitostí. Jejich hodnota se v průběhu času mění, tudíž se jedná o velmi zajímavou investiční položku. Nejlepší investicí jsou pozemky. Ty v posledních pěti letech rostly zhruba desetiprocentním tempem ročně. Podle dat realitních kanceláří po celém Česku stouply ceny pozemků o 147 %, v Praze i o 153 %. S růstem ceny pozemků, na kterých je možné stavět, je i jejich nedostatek. Díky tomu se zhodnocují i ve chvílích krize. Pozemky tak logicky přitahují stále více investorů.

Kromě toho se dá pozemek v případě potřeby rozdělit nebo se naopak dá přikoupit okolní půda. Obecně je tak možné pozemky považovat za flexibilní investiční příležitost.

Bavíme-li se o stavebních pozemcích určených pro stavbu rodinných domů, většinou mají rozlohu od 400 do 3 000m2. Cena za pozemek se odvíjí podle regionu. Nejdražší pozemky jsou v Praze. Zde se cena pohybuje kolem 16 000,- Kč/m2. V okolí Prahy se pak cena za pozemky pohybuje kolem 7 200 korun za metr. Průměrná cena stavebního pozemku je v Čechách 3 485 korun za metr.

Ve kterém regionu zdražily pozemky nejvíce?

Velký zájem o stavební pozemky mají lidé v dojezdové vzdálenosti od hlavního města. Investoři vidí cenově dostupné pozemky v nepříliš lukrativních oblastech, ale na druhou stranu roste cena pozemků na lukrativních místech. V prémiových oblastech je pozemků dlouhodobě nedostatek a není možné spoléhat na to, že územní plánování povolí vznik nových parcel v dohledné době.

Podle průzkumu nejvíce zdražovaly stavební pozemky v Libereckém, Pardubickém a Moravskoslezském kraji. Především Moravskoslezský kraj je pak pro investory lákavou investicí, protože je zatím cenově dobře dostupný. Pozemky nyní kupují více investoři, než lidé, kteří chtějí v dohledné době stavět.

Foto: Shutterstock

A jaké pozemky nejsou pro investice vhodné?

Investoři kromě stavebních parcel investují také do koupi zemědělské půdy. Především ve Zlínském a Jihomoravském kraji byl o zemědělskou půdu větší zájem, než o stavební pozemky. Na Vysočině se prodávají lesy.

Růst ceny za zemědělskou půdu od roku 2022 zpomalují. Každoroční zpráva o trhu s půdou, zpracovávající společnost Farmy.cz, vyplývá, že zemědělská půda loni meziročně zdražila pouze o 13,5 %. O rok dříve to bylo o 16,1 %.

Zemědělská půda se v loňském roce prodávala nejčastěji za 25 – 45 korun za metr. U nejkvalitnějších půd a pozemků v blízkosti velkých měst přesahovaly až 50 korun za metr. Přitom prodejů za nadstandardní cenu docházelo v menší míře, než v roce 2021 a i soutěžení mezi zájemci a přeplácení nabídek nebylo tak akční, jako v předchozích letech.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penize, BusinessInfo, Estate