27/06/2024

Kdo by v dnešní době nechtěl zbohatnout? Bohužel, pro běžného zaměstnance, který pobírá nějakých 50 tisíc korun měsíčně hrubého, to zůstane stále v rovině snů. Přesto však existují možnosti, jak toho dosáhnout, a některé z nich jsou až překvapivě jednoduché. Jistě, nebavíme se tu o zázračném majetku, ovšem hranice jednoho milionu korun už je pro řadu lidí tím, co považují za bohatství.

Doby dávno minulé

Za těmito možnostmi často stojí jeden z českých fenoménů, a to je sběratelství. V České republice skutečně platí, že se sbírá opravdu kdeco. A lidé si často ani neuvědomí, že doma mají něco, po čem někdo jiný touží a za co je ochoten zaplatit nehorázný balík peněz. Může to být třeba porcelán po babičce, gramofonové desky nebo vzácné mince.

To jsou všechno profláknuté věci, ale ukazuje se, že meze představivosti se v tomto ohledu vůbec nekladou. Do módy se teď dostávají věci, které se používaly v dobách Československé socialistické republiky. Tomuto období máme tendenci říkat “za bolševika”. Pravdou je, že tehdejší společnost měla celou řadu unikátních prvků.

Například zde fungovaly speciální obchody, takzvané Tuzexy, kde jste si nakoupili pouze za speciální měnu, kterou však nebylo jednoduché sehnat. Šlo o tuzexové poukázky, kterým se neřeklo jinak než bony. Získat jste je mohli například od vexláků, ale přístup k nim mohli mít třeba i vaši příbuzní z ciziny. Tyto poukázky vás potom opravňovaly k nákupu západního a kvalitního zboží.

Nemáte takovéto tuzexové poukázky doma? Bony z vás mohou udělat boháče. / Foto: Filatelie Klim

Kdo si to nechal, vyhrává

Na něco takového pochopitelně málokdo vzpomíná rád, protože dnes je situace úplně jiná. Ovšem z hlediska sběratelství začaly mít tyto poukázky obrovskou hodnotu, a to i proto, že je mnoho lidí po změně režimu vyhodila. Mnozí si je ale nechali a mohou z toho teď těžit.

Například 50haléřový bon se nedávno vydražil v aukci za neuvěřitelnou sumu dosahující 1,26 milionu korun. Přitom se to nečekalo, jelikož vyvolávací cena byla stanovena na 10 tisíc korun. Ukazuje to, jak moc se situace změnila a jak obrovský zájem po některých z těchto poukázek je.

Nejzajímavější situace může nastat, pokud má někdo doma třeba celý štos takovýchto zdánlivě bezcenných papírků. Jistě, ne všechny mají zatím takovou hodnotu. Ale pokud jich máte hodně, může být zajímavý prodej třeba i v desetitisícových částkách.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Do České republiky opět doputovalo zboží, které zde v žádném případě nemělo co dělat. Bohužel se ukazuje, že se to děje stále častěji a obchodní řetězce mají už pořádný kus másla na hlavě. Státní zemědělská a potravinářská inspekce dosud kontrolovala zboží až v samotných obchodech při prodeji, avšak tentokrát změnila taktiku. Nutno říct, že udělala dobře. Mohl to být průšvih Došlo totiž k záchytu chilli papriček o celkové hmotnosti 1135 kilogramů. To je na tuto potravinu obrovské množství. “Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) ve spolupráci s Celním úřadem Praha – Ruzyně nevpustili na trh zásilku chilli papriček, u kterých laboratorní rozbor potvrdil přítomnost reziduí pesticidů v nadlimitním množství,” uvedla SZPI na svých webových stránkách. Dovozcem této potraviny do České republiky byly společnost TeTe Fresh s.r.o. a PTTAN s.r.o., které sídlí v Praze. Analýza v akreditované laboratoři v potravině prokázala přítomnost reziduí následujících pesticidů: dimethoat v množství 0,023 mg/kg (miligramů na kilogram, limit: 0,01 mg/kg), chlorfenapyr v množství 0,081 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg) a tolfenpyrad v množství 0,10 mg/kg (limit: 0,01 mg/kg). Jak je vidět, v případě papriček byly limity překročeny skutečně významně. Tyto limity tam nejsou jen tak pro nic za nic. Dané látky jsou totiž skutečně škodlivé, zejména pokud se vyskytují v takovém množství. Pakliže by se zelenina dostala do prodeje, pravděpodobně by byla hned zkonzumována, a už by se nedalo zajistit její stažení. Naprosto nepřijatelné papričky nám tu chtěli prodávat. / Foto: SZPI Je toho moc Takhle naštěstí došlo k tomu, že byla várka zachycena při vstupu na trh a nedostala se do prodejní sítě. Obě problematické šarže papriček musely být okamžitě zlikvidovány. Dovozci teď dostanou pokutu, která by měla být pořádně mastná, aby si něco takového napříště rozmysleli. Čtěte také: Obchodní řetězce v Česku dávají slevu jen někomu. Podívejte se, jak vás šidí V poslední době se přitom SZPI zaměřuje právě na testy zeleniny a ovoce, jelikož se ukazuje, že právě u nich dochází často k překračování limitů u regulovaných látek. Obchodníci podle všeho dlouho hřešili na to, že se to příliš nekontrolovalo. Také tu hraje roli to, že se běžné věci dovážejí z dalekých zemí, kde jsou k mání nejlevněji. Foto: Shutterstock [...]
Každoročně se najde nějaká ta destinace, která v dané sezóně takříkajíc zaboduje. Většinou je to dáno pobídkami tamních hoteliérů, popřípadě samotných cestovních kanceláří, které zacílí na hosty z České republiky. Do takové země se potom opravdu vyplatí jet, jelikož dostanete služby v podstatě za náklady. Nikde jinde byste je takto levně nepořídili. Výrazně lepší zážitek V minulých sezónách bylo takovou zemí často Turecko, kde se daly pořídit zájezdy na velmi vysoké úrovni do 10 tisíc korun na osobu. To už je ale spíše minulostí, jelikož teď tamní podnikatelé chtějí sklízet plody toho, co zaseli, a tak ceny posunuli směrem výše. Nějakou dobu se pokoušelo konkurovat také Řecko, avšak nakonec to vzdalo a opět zdražilo. Přesto je tu ale i letos země, která nabízí takříkajíc hodně muziky za málo peněz. Cestovní kanceláře hlásí, že jasným vítězem této sezóny je Egypt. Míří tam v tomto období více lidí než kdy předtím, a vracejí se nadšení. Pryč jsou doby, kdy tamní služby nedosahovaly evropských kvalit a člověk si odtamtud musel zákonitě odvést střevní problémy. “Letos jsme dali na doporučení cestovní kanceláře a koupili si pobyt v Egyptě. Popravdě, nejprve jsme se zdráhali, protože jsme o něm slyšeli hodně špatného, ale cena nás nakonec přesvědčila. V akci jsme se za dva dospělé a dvě děti dostali na 33 tisíc korun,” říká paní Renáta Vojtěšková z Brna. “To je za týdenní pobyt v pětihvězdičkovém hotelu s luxusním zázemím a all inclusive dobrá cena.“ Hotely jsou dnes v Egyptě velmi kvalitní. Ale volte hlavně ty, které mají alespoň 4 hvězdičky. Za ty peníze jasná volba Nutno říct, že jde o nečekaného vítěze této letní sezóny. Pravdou totiž je, že v Egyptě je v létě opravdu velké horko. Lidé ze západní Evropy tam tudíž moc nechtějí jezdit a volí jiné, podstatně dražší destinace. Země tedy zacílila na východní Evropu, kde jsou Češi jednoznačně největšími cestovali. Tuzemským cestovkám nabídli tamní hoteliéři vynikající podmínky. “Nám teplo nevadí, vždyť budeme u moře. Mnohem horší je, když jsou pětatřicítky v Česku a vy musíte do práce,” vysvětluje svůj pohled paní Renáta. Pravdou také je, že hotely v Egyptě už poskytují vynikající zázemí včetně klimatizovaných prostor a pokojů. Čtěte také: Český turista je jasný už když vstoupí do dveří. Řecký restauratér popsal velký problém, který má s Čechy Kdo by si tedy rád dopřál luxusní dovolenou za dostupnou cenu, má zde jedinečnou příležitost. Některé zájezdy do Egypta jsou pochopitelně i dražší, ale stále nabízejí skvělou hodnotu za vaše peníze. Foto: Shutterstock [...]
Některá oblíbená domácí zařízení mohou spotřebovávat velké množství elektřiny, což často vede k nečekaně vysokým nákladům. Na co bychom si měli dát pozor, abychom ušetřili na účtech za elektřinu? Spotřební elektronika a její náklady Mnoho lidí si neuvědomuje, jak velkou zátěž představují televizory a počítače pro naše účty za elektřinu. Průměrná dvoučlenná domácnost spotřebuje ročně zhruba 3 000 kilowatthodin (3 MWh) elektřiny, což představuje měsíční náklady ve výši přibližně 1700 korun. Značnou část z toho, konkrétně 28 %, tvoří spotřební elektronika, jako jsou televizory a herní konzole. Plazmové televize jako nenápadní žrouti energie Na vysoké provozní náklady současných zábavních zařízení bychom si měli dát pozor. Například plazmová televize nás může vyjít za elektřinu na víc než 5 tisíc korun ročně. Je proto důležité nenechávat tyto přístroje zbytečně zapnuté. U moderních televizí se doporučuje kontrolovat jejich spotřebu a podle potřeby je odpojovat ze sítě, pokud je nepoužíváme. Notebooky vs. stolní počítače: výrazný rozdíl ve spotřebě energie Rozdíl ve spotřebě energie mezi notebooky a stolními počítači je značný. Spotřeba energie závisí zejména na velikosti a výkonu počítačů. Provoz stolního počítače stojí ročně průměrně asi 800 korun, zatímco notebook vyjde na zhruba 200 korun. Tedy pokud chcete ušetřit, zvažte používání notebooků místo stolních počítačů. Stáří a typ spotřebičů ovlivňují náklady Významnou roli v provozních nákladech při zdánlivé nečinnosti zařízení hrají stáří a typ spotřebičů. Mohou tvořit až 15 % účtu za elektřinu tříčlenné domácnosti. Starší zařízení bývají méně energeticky úsporná a mohou tak zbytečně zvyšovat vaše náklady na elektřinu. Foto: Shutterstock Herní PC a jejich vysoká spotřeba Herní PC s výkonnými komponentami spotřebovávají výrazně více energie než standardní počítače nebo notebooky. Pokud jste hráč a trávíte hodně času hraním her, zvažte optimalizaci svého zařízení nebo používání energeticky úsporných režimů. Streamování a sociální média také hrají roli I když jen částečně, streamování a používání sociálních médií může ovlivňovat účty za elektřinu. Používání menších zařízení ke streamování, jako jsou notebooky nebo chytré telefony, může pomoci šetřit energii. Energetická účinnost nových zařízení Při nákupu nových zařízení je vhodné věnovat pozornost třídám energetické účinnosti, které byly nedávno nově klasifikovány. Energeticky úsporné spotřebiče mohou výrazně snížit vaše účty za elektřinu. Investice do úsporných zařízení se tak může dlouhodobě vyplatit. Měřič spotřeby elektřiny: Užitečný pomocník Kdo chce mít lepší přehled, ten by si měl pořídit měřič spotřeby elektřiny. Tento přístroj umožní sledovat spotřebu jednotlivých zařízení a zjišťovat potenciální úspory. Měřiče jsou dnes dostupné za přijatelnou cenu a jejich používání může přinést cenné informace o tom, kde můžete šetřit. Na závěr je důležité si uvědomit, že spotřební elektronika může mít značný dopad na naše účty za elektřinu. Důkladné sledování spotřeby a používání energeticky úsporných zařízení může výrazně snížit naše náklady. Investice do úspornějších zařízení a rozumné používání stávajících spotřebičů může dlouhodobě přinést významné úspory. Foto: Shutterstock, zdroj: Renewableenergyworld, Greenmatch [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *