18/06/2024

Kdo snad doufal, že se Chorvatsko s cenami pro rok 2024 umoudří, byl by na omylu. Místní podnikatelé doufají, že lidé zapomněli na extempore z minulé sezóny, zvykli si na všudypřítomnou inflaci a v rámci dovolené budou zase ochotní utrácet jako o závod. Vždyť, kdo by se na dovolené zaobíral cenami a kazil si jimi náladu, že? Ať se hlavně utrácí a nic se neřeší.

Nepříjemná zkušenost

Jistě, najdou se stále provozovatelé služeb, kteří jsou rozumní a dobře ví, že částky za obyčejné věci nemohou šponovat donekonečna. Když potom za čevapčiči platíte v přepočtu 500 Kč, přijde to drahé i turistům z Německa nebo Švýcarska, kteří si na to loni ve velkém stěžovali.

Nezdá se však, že by tomu letos mělo být jinak. Ba právě naopak, některé podniky ceny ještě více napálily. Přesvědčil se o tom pan Marcel Pešek z Kladna, který vyrazil do Chorvatska v červnu, protože očekával menší davy, ale také nižší předsezónní ceny. Ani jednoho se nedočkal.

Lidí už je tady opravdu požehnaně a pláže se každým dnem plní víc a víc. Nedokážu si představit, jak to tady bude vypadat v červenci. To ta země snad rupne ve švech,” líčí turista z České republiky pro server Epřehledně.cz. Ten rozhodně nemá děravé kapsy, ale místní ceny ho nemile překvapily, zejména potom jeden zážitek.

Šli jsme na procházku po promenádě, a sedli jsme si tam do jedné kavárny. Ceny jsme dopředu neřešili, protože jsem objednával jen čtyři kávy, limonádu a dvě vody,” říká pan Marcel. “Na dovolené nikdy nepočítám, ale tady člověk tak nějak podvědomě ví, jaké ceny by měly být. Proto mě opravdu překvapilo, když přinesli účet.

Musel vybírat z bankomatu

Útrata za těchto pár nápojů činila 55 euro. Ukázalo se, že za jednu kávu účtují deset euro, tedy přibližně 250 korun. “To mi přijde opravdu dost, obzvlášť když máte zkušenost z Itálie, kde i na frekventovaných místech stojí třeba dvě eura,” říká nespokojený turista. “Kdybych věděl, kolik za to chtějí, rozhodně bych tam nešel.

Čtěte také: Velký průšvih v Chorvatsku. První turisté řekli, co se tam letos stalo. Češi už toho mají opravdu plné zuby

Tím však celá nepříjemná anabáze ani zdaleka nekončila. “Ukázalo se, že v peněžence mám jenom 40 euro, což jsem myslel, že bude s velkou rezervou stačit. Tak jsem vytáhl kartu, ale tu číšník odmítl. Chtěl peníze na ruku. Tak jsem musel běžet ještě 300 metrů do bankomatu, abych vybral, vrátil se, a zaplatil. To jsou tedy služby, to vám řeknu,” vypráví Marcel. Dýško prý žádné nenechal a číšník se tvářil kysele. “Ani nepoděkoval, jen se otočil a odešel.”

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Řidiči v Česku se stále častěji setkávají s dodatkovou tabulkou s písmenem M. Tato značka způsobuje mnoha řidičům zmatek, a proto je důležité vysvětlit, co přesně znamená a pro koho platí. Mnozí sváteční řidiči, kteří nejsou zvyklí na pravidelné cesty po dálnicích, se mohou s touto značkou setkat poprvé a neznat její význam. Pojďme se tedy podívat na to, co tato značka představuje a jaké povinnosti přináší. Co znamená písmeno M? Dodatková tabulka s písmenem M označuje povinnost uhradit mýtný poplatek. Nejčastěji se s ní setkáte na dálnicích a úsecích pro motorová vozidla, které jsou zpoplatněny. Mýto platí pro vozidla nad 3,5 tuny, tedy zejména pro nákladní dopravu. Kromě toho může být tato dodatková tabulka doplněná symbolem dálniční známky. V takovém případě musí mýtný poplatek uhradit i běžná osobní auta do 3,5 tuny. V tomto kontextu hovoříme o časovém poplatku. Kde se setkáte s písmenem M? S dodatkovou tabulkou s písmenem M se lze setkat nejen na dálnicích, ale také na rychlostních silnicích. Například rychlostní silnice vedoucí z Písku na Prahu, která se napojuje na dálnici D4, je jedním z těchto úseků. Pro osobní automobily funguje elektronická dálniční známka, což znamená, že řidiči, kteří vjedou do oblasti označené časovým poplatkem, nemusí nic dalšího platit. Je však důležité hlídat si platnost dálniční známky. Pravidla a výjimky Dodatkové tabulky musí mít vždy začátek a konec. Úsek, od kterého již časový poplatek nebo mýto neplatí, je vždy označen stejnými symboly jako na počáteční dodatkové tabulce a červeným přeškrtnutím. Označení a definice časového poplatku i mýta lze najít ve vyhlášce č.294/2015 Sb., kde jsou tyto dodatkové tabulky definovány v příloze pod označením E 11a až E 11f. Foto: Shutterstock Jak se vyhnout pokutám Důležité je, aby řidiči dbali na platnost dálniční známky. Pokud totiž projedou úsekem bez uhrazeného poplatku, musí počítat s pokutou 5000 korun na místě a ve správním řízení až 20 tisíc korun. Pro vozidla nad 3,5 tuny je nezbytné mít na palubě mýtnou jednotku. Tento systém má zajistit spravedlivé rozdělení nákladů na údržbu a rozvoj silniční infrastruktury. Pro koho platí mýto? Mýtný systém se vztahuje především na těžká vozidla, tedy ta s hmotností nad 3,5 tuny. Osobní automobily se musí řídit pravidly časového poplatku, což znamená, že musí mít platnou dálniční známku. V opačném případě hrozí výše zmíněné pokuty. Řidiči by měli být informováni o pravidlech a povinnostech spojených s užíváním zpoplatněných úseků silnic, aby se vyhnuli zbytečným pokutám a komplikacím. Písmeno M na dodatkové tabulce není důvodem k panice, ale signálem k tomu, aby se řidiči ujistili, že mají splněny všechny potřebné náležitosti. Foto: Shutterstock, zdroj: Autosalon, Portalridice [...]
Z herce a zpěváka Vojty Dyka se postupně stává spolehlivě jeden z nejvýznamnějších představitelů jeho umělecké generace. Může za to jeho renesanční rozsah a také skutečnost, že si svou práci a to, čemu bude věnovat drahocenný čas, velmi dobře vybírá. Významný představitel své generace Až na výjimky ho tedy neuvidíte v přihlouplých nekonečných seriálech, ale když už se jeho jméno na nějakém tom filmovém plakátu objeví, můžete si být jisti tím, že jde o velký a zajímavý projekt, ať už nakonec dopadne jakkoliv. Své jméno ovšem Dyk nepropůjčuje desítkám nesmyslných komedií, které v tuzemsku zcela zbytečně každoročně vznikají. Je přitom zajímavé sledovat vývoj tohoto dnes téměř čtyřicetiletého barda. Z bezstarostného floutka se proměnil v žádaného mluvčího své generace, který když vysloví určitý názor, tak to rezonuje. Nebylo tomu tak ale vždy a sám Vojta Dyk nedávno promluvil o tom, co ho svým způsobem zásadně změnilo. Šlo o velmi nepříjemnou životní zkušenost, kdy onemocněla jeho manželka v podobě herecké hvězdy Tatiany Vilhelmové, se kterou tvoří sice věkově nevyrovnaný, ale o to stabilnější herecký pár. Ten sbírá body mimo jiné i tím, že se neustále nevystavuje na sociálních sítích. Oba dva herci jsou tak pro fanoušky vzácní, jak by to mělo být. Dnes Vojta Dyk rád promlouvá k lidem a sděluje jim své názory na různé věci. / Foto: Český rozhlas Úplně jiné hodnoty “Jisté hodnoty jsem začal měnit zhruba před deseti lety. Alespoň to tak vnímám. Tenkrát moje žena Táňa měla zánět mozkových blan. My jsme předtím oba opravdu extrémně hodně pracovali a tou její nemocí se nám jaksi všechno překopalo,” uvedl Dyk pro deník Aha. Do té chvíle jel svůj život naplno a věnoval se například adrenalinovým sportům. Miloval skákání padákem nebo lety akrobatickým letadlem. Tehdy si však uvědomil, jak je všechno křehké. Začal se na svět dívat jinýma očima a více poslouchat své tělo, které mu teď naznačuje, jakým směrem se ubírat. Upevnil se také jeho vztah k manželce, která zdravotní trable nakonec úspěšně překonala, ale s vědomím obou, že se vše může rychle změnit. Čtěte také: Čistka na Nově pokračuje. Náhle končí velká hvězda této televize, byla tam 27 let Dnes Vojtěch Dyk platí za intelektuála mezi herci a zpěváky, kteří vám mnoho moudrého většinou neřeknou a raději sáhnou po sklence něčeho silnějšího. Významnou změnu přineslo také narození potomka, o kterého se musí starat, a tak si kvůli tomu přerovnal priority. Foto: Český rozhlas [...]
Tuzemské televizní stanice zažívají velmi turbulentní období. Česká televize hraje o navýšení koncesionářských poplatků a svým způsobem i o budoucnost, jelikož to podle všeho přepálila a navíc už neplní veřejnoprávní službu. TV Prima se zmítá v problémech způsobených špatně zvoleným programem, který vede ke klesající sledovanosti. A TV Nova pro změnu zahájila významnou personální obměnu, kdy po dlouhých letech končí některé slavné tváře. Šlo to rychle do kopru Vůbec nejdivočejší to je ale momentálně v TV Barrandov. Ta má dobu své největší slávy pravděpodobně za sebou a v posledních letech její podíl na sledovanosti neustále klesal. Od ostatních televizních kanálů se však výrazně lišila skladbou programu, který do značné míry obstarával moderátor Jaromír Soukup. Ten byl donedávna i majitelem celé televize, což už ale neplatí. Byl to právě Soukup, který televizi dostal do velkých dluhů. Společnost nehradila své závazky například vůči dodavatelům energií, ale ani vůči zaměstnancům či spolupracovníkům. Neplatila ani svým mediálním partnerům, kteří se to před několika měsíci rozhodli řešit. Tehdy musel na pomoc přispěchat podnikatel Jan Čermák, který do Barrandova majetkově vstoupil. Zdálo se, že televize je zachráněna a oba spolumajitelé pojedou dále ruku v ruce s tím, že právě Jaromír Soukup bude nadále obstarávat drtivou většinou obsahu. Bez velké přípravy totiž moderoval například pořady Moje zprávy, komentáře, VIP svět, Moje zprávy, Jaromír Soukup live nebo Týden podle Jaromíra Soukupa. K vidění bylo dokonce i Vaření se Soukupem. Těžko si představit, že by se Jaromír Soukup se svým otřesným stylem moderování uplatnil v jiné televizi. / Foto: TV Barrandov Všechno jednou končí Celá televize tímto stála v podstatě na jednom muži. Vzhledem k nevalné kvalitě tohoto programu nebylo divu, že sledovanost setrvale klesala, ale někteří diváci na to stále koukali. Jenže tato éra je podle všeho u konce. Soukup totiž o svou část TV Barrandov definitivně přišel, jakkoliv není příliš jasné, jakým způsobem k tomu došlo. Hovoří se o tom, že ho Jan Čermák majetkově vyšachoval. Spolu s tím od července televize stahuje pořady někdejšího šéfa stanice. Z TV Barrandov by se od léta měla stát stanice se standardním programem. Nabídne profesionálnější pořad Naše zprávy, dále potom americký seriál El Chapo nebo tuzemský seriál Cyranův ostrov. Čtěte také: Česká televize zatočila s Moravcem. Udělali mu hroznou věc, to nemůže ustát TV Barrandov podle slov jeho představitelů bude cílit na návrat nad 5% podíl sledovanosti, což by z něj opět udělalo relevantní médium. Uvádět by mělo další zajímavé seriály a filmy, případně i svou původní tvorbu, jako to dělají konkurenční komerční stanice. Foto: TV Barrandov [...]

1 názor u článku “Kávu si v Chorvatsku letos nedávejte. Čech to udělal, a když přinesli účet, neměl na zaplacení

  1. Prostě musím reagovat. Už jsem zde na reakce na Chorvatsko psala několikrát. Bylo toho více,tak budu stručná. Jezdím do Chorvatska 25 let, několikrát za rok a nikdy tam nebylo tak draho jak zde lidé píší. Proto mnohdy přemýšlím o jakém Chorvatsku to vlastně píší. Jezdím úplně dolů až na jih a ceny jsou jako u nás a mnohdy levněji !!!!!! Mám takový pocit,že ti co Chorvatsko takto špiní,by tam vůbec neměli jezdit!!!!! Už pojedu letos podruhé a ještě pak jednou. Chorvati jsou milí,přátelští lidé. Moc se těším 🫶

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *