18/01/2025

Už je tak nějak zažité, že nemovitosti jsou velmi drahé, a to nejen v České republice. To potom vede k otázce, zda je bydlení pro většinu lidí vůbec ještě dostupné a zda by se to nemělo třeba nějak regulovat. Jenže ono je to celé tak trochu složitější.

Kde chtějí lidé bydlet

Ona je totiž cena nemovitostí velmi relativní a řídí se především poptávkou. To znamená, že tam, kde chce bydlet většina lidí, to bude opravdu velmi, ale velmi drahé. Typickým příkladem může být Praha nebo jiné hlavní město, kde se běžně točí velký byznys a kde je nejvíce pracovních míst. Právě ony a k tomu ještě bohatá kultura lidi zkrátka lákají.

Naopak ale máme regiony, a není jich zrovna málo, kde nikdo bydlet nechce. Obvykle proto, že tam není mnoho práce. Tam to může dojít až tak daleko, že domy či byty tu mají spíše zápornou hodnotu.

Tímto je vyhlášená zejména Itálie, respektive některé její části. Tam skutečně můžete získat pěkný dům s pozemkem prakticky za nic. Respektive účetně se prodávají za několik málo euro, což může být v přepočtu třeba oněch 80 korun.

Pravdou je, že to nejsou nemovitosti na nejlepších místech a v tomto ohledu je třeba přimhouřit obě oči. Takovéto nabídky obvykle dávají obce, které jsou vylidněné a potřebují nalákat nějaké lidi zpět. Mají tak silnou motivaci rozdávat domy, protože v podstatě bojují o své přežití.

Bydlení získáte za pár korun

Je tu třeba krásná oblast Sambuca di Sicilia na ostrově Sicílie. Tam si můžete koupit dům třeba za dvě eura, a to nemusíte být ani Ital. Jen je třeba se zavázat k tomu, že zde budete skutečně bydlet.

Dalším problémem může být to, že dané domy nejsou vždy v perfektním stavu a kromě nákupní ceny si vyžádají také nějakou částku do rekonstrukce. Většinou jde ale o staré bytelné kamenné domy, s nimiž se dobře pracuje.

Čtěte také: Němci nemají kde bydlet. Výstavba nových domů zkolabovala

V případě koupě takové nemovitosti se ale zavazujete k tomu, že v ní budete bydlet a že jí dáte také do kupy. Pakliže by se vám to do tří let nepovedlo, potom budete platit pokutu ve výši 5000 euro, tedy nějakých 125 tisíc korun.

Foto: Shutterstock, zdroje: The Independent, Business Insider

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *