11/10/2024

Jak to tak vypadá, v České republice se schyluje k akci, která tu nemá obdoby. Vše přitom pramení z opatření, které v takové podobě ještě nikdy nebylo přijato. Za pár týdnů je třeba se připravit na to, že váš dům nebo byt mohou navštívit úředníci, kteří budou zjišťovat, zda jste splnili novou povinnost.

Mohou k vám přijít

Ta platí od 1. září 2024, přičemž teď už je docela pozdě s tím něco dělat, pokud jste to neučinili dosud. Jde totiž o skutečnost, že dochází k zákazu používání kotlů 1. a 2. emisní třídy. Ty už se nějakou dobu nesmí prodávat a teď došlo k bezprecedentnímu kroku, kdy se domácnostem zakázalo dokonce jejich používání.

Něco takového přitom pravděpodobně uvidíme častěji, jelikož je tu velký tlak na omezování emisí, přičemž se půjde postupně i na další kotle, dokud všichni nebudou mít jen tepelná čerpadla a fotovoltaické systémy na střechách. I pokud se vás tato akce netýká, raději sledujte, jak to bude probíhat, abyste byli napříště připraveni.

Povinnost vyměnit kotle první a druhé třídy platí už od roku 2012, občané tedy měli dostatek času se na výměnu připravit. Povinnost se netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění místnosti,” uvádí ostře Ministerstvo životního prostředí na svém webu. V další větě potom upozorňuje, že naopak podporuje tepelná čerpadla, kotle na biomasu, kamna na pelety či centrální zásobování teplem.

To jsou přitom systémy, na které mohou domácnosti s nevyhovujícími kotly přejít. Podle některých odhadů jich je až 200 tisíc. To jsou údaje z poslední fáze, přičemž topenářské firmy uvádějí, že očekávaný nápor poptávky po výměně nenastal. Z toho se dá usuzovat, že spousta domácností na výměnu jednoduše nemá, nebo zkrátka vyhovující a fungující kotel odstavovat nechtějí.

Plynový kotel zatím používat můžete. Jednoho dne ale dojde i na něj.

Pokyny znějí jasně

V takovém případě ale budou mít problém. “Podle zákona o ochraně ovzduší spadají přestupky fyzických osob pod obecní úřad obce s rozšířenou působností. Ten má také povinnost dohlížet nad dodržováním povinností provozovatelů kotlů v domácnostech, například pravidelnou kontrolou technického stavu a provozu kotle, která se musí provádět každé tři roky,” uvádí ministerstvo ve svém dokumentu. Dodává také, že není jeho cílem občany pokutovat. Nejprve tedy budou postupovat smírně a pokusí se s kontrolovanou domácností domluvit, aby konečně zjednala výměnu kotle. Teprve potom přijde na řadu pokutování.

Čtěte také: Zákaz plynových kotlů je na spadnutí. Co nejrychleji je vyměňte

Cílem je ale každopádně to, aby byly dotyčné kotle co nejdříve vyřazeny z provozu. Úřady by však měly postupovat mírně vůči sociálně slabším domácnostem, což z tohoto ranku bude většina. Nebude to tedy jednoduchá situace ani pro jednu stranu.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *