21/11/2024

Většina lidí už používá platební kartu zcela automaticky. Mnohdy ji mají nahranou do svého mobilního telefonu, který jen přiloží k terminálu, a vše je zaplaceno. Jde o velmi pohodlný způsob, což je také hlavní důvod, proč se tak rychle a plošně rozšířil. Málokdo přitom dnes už kontroluje, zda jsou jednotlivé transakce zaúčtovány správně.

Peníze jsou pryč

Běžný člověk totiž za celý den provede hned několik transakcí, přičemž na všechny si ani nevzpomene. Ale co když tam potom nějaká transakce, která byla třeba zamítnuta nebo neprošla, nakonec přeci jen zobrazí a strhne se z vašeho účtu? To je samozřejmě velká nepříjemnost, na kterou ale ani nemusíte přijít.

V poslední době se objevilo hned několik případů, kdy se tak stalo. Například před několika týdny zaznamenala Fio Banka chybu, v rámci které docházelo k tomu, že se transakce lidem strhla z účtu hned dvakrát. Nakonec bylo vše napraveno a peníze vráceny.

V případě Komerční banky se objevila ještě zvláštnější chyba. Pakliže jste se v určitém časovém rozmezí pokusili zaplatit kartou Visa vydanou touto bankou, transakce byla zamítnuta. Už to samo o sobě je hodně mrzuté, jelikož spousta lidí má při sobě pouze jednu kartu, případně telefon. Zamítnutá transakce potom znamená, že jste s velkým nákupem u pokladny a musíte ho potupně vrátit.

Může se to stát

Tím to ale zdaleka neskončilo. Ukázalo se totiž, že dané transakce byly ve skutečnosti strženy. Terminál se tedy tvářil, že platba neprošla, reálně ale prošla. Šlo přitom o plošnou chybu, kdy se to týkalo kombinace Komerční banka a platební karta Visa. Problém byl tedy pravděpodobně na straně KB, jelikož jinde karty Visa fungovaly.

Mohu potvrdit, že u terminálů v síti KBSmartPay nastal výpadek od cca 4:17 a trval cca do 10:17. Týkal se pouze platebních karet Visa,“ řekla k tomu mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová. Podle ní skutečně došlo k blokaci dané částky, což snížilo disponibilní zůstatek na účtu. Nedošlo ale k zaúčtování a blokace byly postupně uvolňovány.

Čtěte také: Češi si neví rady. Bankomaty je obírají o tisíce korun na jednom výběru. Jednou špatně zmáčknou a je hotovo

Přesto je očividné, že platební či kreditní karty mohou být dvojsečnou zbraní. Lidé na nich mají desítky až stovky transakcí měsíčně, v čemž je obtížné se vyznat. Pakliže by někde docházelo k chybnému zaúčtovávání, nemuselo by se na to přijít. Raději si tedy své účty dobře kontrolujte, k chybám rozhodně dochází.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *