03/05/2024

Pro firmy a pracovní agentury už bude brzy velmi rizikové zaměstnávat lidi načerno bez ohledu na formu. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž plánuje seznamy takových firem zveřejňovat.

Na černé listině

Seznam tohoto typu už existuje. V rámci chystané novely by však měla listina obsahovat i další formy nelegálního zaměstnávání nebo jeho zprostředkování. Děje se tak například v momentě, kdy firma nemá oprávnění pro činnost pracovní agentury a své zaměstnance pronajímá jiné společnosti.

Hlavní novinkou je však veřejná dostupnost jmen takových firem. Jak uvedlo MPSV v důvodové zprávě k novele: „Cílem je zpřístupnit informace i tom, že určité firmě byla uložena pokuta. Zveřejnění v této evidenci bude mít především odrazující efekt.“

Přehled o stavu věci

Uchazeči o práci tak získají snadno představu o solidních a především nesolidních zaměstnavatelích, stejně jako široká veřejnost či podnikatele. Ti totiž nechtějí spolupracovat s živnostníky nebo firmami, kteří porušují právní předpisy. Při kontrolách je také pravidelně zjištěno tisíce nelegálních zaměstnanců.

Taková forma pracovního vztahu se mnohdy pojí s vykořisťováním, urážkami a dalším nekalým jednáním. Současně ho provází nižší výběr daní i plateb zdravotního či sociálního pojištění.

Zaměstnavatelům se to nelíbí

Nové návrhy okolo již existujícího seznamu se však zaměstnavatelům obecně nelíbí. Jak uvedla Dagmar Kužvartová ze Svazu průmyslu a dopravy: „Mohou v důsledku ohrozit konkurenceschopnost i ekonomickou existenci daného subjektu.“ Zároveň poukázala i na další připravované změny.

„V případě nesplnění některé ze zákonných podmínek nebude moci zaměstnavatel zaměstnat cizince ze zemí třetího světa,“ upřesnila. U cizinců má totiž novela zavést bodový systém. Při udělení pracovního povolení tak budou zvýhodněni ti kvalifikovanější, lépe jazykově vybavení nebo jednoduše zkušenější. To se pak odrazí i na výši mzdy.

Foto: Shutterstock

Pravidla pobytu a jeho délka

Na takové vyhodnocení naváže i délka pobytu zahraničních pracovníku či pravidla pro jejich rodiny v ČR. „Budeme navrhovat třeba tříleté nebo pětileté pobyty, které budou určeny nejvýše obodovaným pracovníkům z ciziny. Dnes je standardní doba zaměstnanecké karty dva roky,“ sdělil mluvčí MPSV Jakub Augusta.

Kvalifikovaní cizinci by také mohli být na našich zastupitelských úřadech odbaveni přednostně, i jejich sloučení s rodinou bude probíhat ve zrychleném procesu. V rámci institutu uznaného zaměstnavatele mají mít evidované firmy přednostní právo na vyřízení žádosti o pracovníka ze zahraničí.

Podmínky pro zaměstnavatele.

Zaměstnavatel, který bude chtít tento servis, bude muset prokázat bezdlužnost vůči státu, stejně jako dva roky bez udělení pokuty za nelegální práci a další prakticky. Stejně tak by neměl mít pokuty za porušení předpisů ve výši víc jak 50 000. Při schválení novely po připomínkách vlády a podpisu prezidentem má platit od ledna 2026.

Foto: Shutterstock, zdroj: Zakonyprolidi, Novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *