Ačkoliv jsou obecně banky v České republice mimořádně bezpečné, stále platí, že nejrůznější organizované skupiny se na ně budou zaměřovat a zkoušet, zda by se náhodou nedaly prolomit. Dnes už se totiž bankovní loupeže nedělají postaru na pobočkách, kde žádné velké peníze nejsou, ale jdou virtuální cestou.
Není to vůbec dobré
Dosud přitom platilo, že se v Česku nepříjemně rozšířily podvody cílené na individuální klienty. Nejrůznější vykukové se tváří jako bankéři vaší banky, přičemž vám dokáží dokonce volat z čísla, které vypadá jako to náležící bance, a snaží se z vás za nejrůznějšími záminkami vylákat přihlašovací údaje k vašemu účtu. Tyto způsoby jsou bohužel velmi úspěšné, a často na ně naletí i zkušenější klienti.
Takové případy mohou být doslova drtivé, jelikož kvůli jedné drobné chybě můžete přijít klidně o celoživotní úspory, což už se v mnoha případech stalo. Mnohem méně ovšem organizované skupiny útočí na samotné banky, které bývají velmi dobře zabezpečné.
Jedné z významných českých bank se to ale teď stalo. Jde o Fio Banku, která v minulém týdnu zaznamenávala masivní výpadky, a to v důsledku kybernetických útoků, jež trvaly celé dny. Podle samotné banky byla omezena pouze dostupnost služeb, ale peníze klientů zůstaly v bezpečí.
“Omlouváme se za komplikace, ale v důsledku kybernetického DDoS útoku mohou být dočasně nedostupné naše bankovnictví, e-Broker nebo platby kartou na internetu,” uvedla ve svém prohlášení banka, která následně přiznala, že se akce ještě opakovala.
Pořádný zmatek
Někteří klienti si však stěžují, že měli přijít o své peníze, a to konkrétně na Slovensku, kde pobočka Fio Banky také působí. “Když už se mi na web na třetí pokus podařilo přihlásit, zjistila jsem, že mám na účtu jen 20 euro, přičemž 1300 euro bylo převedeno v rámci evropské platby,” uvedla pro televizi RTVS jedna z poškozených klientek. S podobným případem se ozvali i další, což měla potvrdit také policie, na kterou se lidé obracejí i se ztrátou výrazně vyšších částek.
Čtěte také: Největší česká banka varovala klienty. Mohou přijít o všechny úspory ze svých účtů
Podle samotné Fio Banky však tyto záležitosti nesouvisí. Samotný útok na banku jako celek neměl za následek ztrátu finančních prostředků klientů. To se však může přihodit poté, co lidé naletí na některý z výše zmíněných podvodů. Je však možné, že organizovaná skupina zneužila zmatku a vydávala se například za bankéře, kteří mohou s nedostupností internetového bankovnictví pomoci. Ve skutečnosti jim potom klienti mohli bezděčně odevzdat přihlašovací údaje a přijít tak o peníze.
Foto: Shutterstock