26/02/2024

Vládní balíček přináší mnohé. Vedle redukce státního příspěvku na stavební spoření i jednu novinku o které se moc neví. Tento příspěvek totiž nebude už osvobozen od daně. Konkrétně půjde o změnu pro tři miliony lidí, ti ji však reálně zaplatí jen výjimečně.

Změna pro stavební spoření

Státní podpora stavebního spoření klesne v roce 2024 na polovinu, nejvýše na 1 000 Kč ročně pro nové i běžící smlouvy. Strop byl doteď dvojnásobný. Vládní balíček podepsaný už i prezidentem nově počítá i se zdaněním této podpory. Nově se tak zařadí mezi ostatní příjmy dle § 10 zákona o daních z příjmů, konkrétně odstavec 1 písmeno q.

Ostatní příjmy tvoří samostatný druh, který se daní jen při překročení hranice 50 000 Kč. Pokud tedy kromě státní podpory nemáte žádné další příjmy dle tohoto paragrafu nebo jejich součet nepřevýší 50 000 Kč, nic platit nebudete. To se týká většiny případů, není to však vyloučeno. Hranice se totiž vztahuje na všechny příjmy dle tohoto paragrafu.

Zmatek a potíže zákona

Krom příspěvku sem totiž patří ocenění v oblasti kultury, kurzové zisky ze směny peněz v cizí měně a další položky, které nejsou zařazeny jinam. Je ovšem velmi pravděpodobně, že takových příjmů bude ve výsledku velmi málo. Nepříjemný je však moment překvapení pro běžného smrtelníka. Pokud přece získal ocenění, musí ho nějak zdanit.

Málokoho však napadne kvůli tomu zdanit podporu stavebního spoření, protože to nikdy nedělal. Faktem je, že příjem státu z tohoto opatření bude asi skoro nula, což potvrzuje i ministerstvo. Zákon o daních z příjmů je dlouhodobě terčem kritiky pro složitost a extrémní množství výjimek. Je tak vítáno každé zjednodušení.

Jednoduchostí ke složitosti

Přes dobré úmysly je však výsledek ještě komplikovanější. Například státní dávky jsou od daně osvobozeny dle § 4 odstavce 1 písmena I. Je nesmysl, aby stát podporoval finančně lidi a pak chtěl část nazpátek. Konsolidační balíček princip nemění, ale podpora stavebního spoření je výjimka, což opět vše jen komplikuje.

Aby tedy stát zdanil tuto podporu, musí udělat výjimku. Příjmy podléhají zdanění s výjimkou peněz od státu, což už platí. Z to je ale výjimkou právě spoření. Na účtu stavebního spoření tyto peníze přistávají většinou v dubnu. Zákon je však vidí jen jako zálohu, která je tam evidována. Skutečným příjmem se stanou až momentem výplaty.

Foto: Shutterstock

Až na konci spoření

Proto se dle ministerstva nedaní podpora průběžně, ale až po výplatě celé částky konkrétní spořitelnou. I když tedy přijde několik státních podpor, zdaní je stát až po konci celého spoření. Při ukončení smlouvy v listopadu 2024 nám tak spořitelna vyplatí podporu od začátku až do roku 2023. V přiznání za rok 2024 bude tedy figurovat její souhrn.

Státní podporu za poslední rok vyplatí ministerstvo až v dubnu 2025, pak nám ji spořitelna pošle. Bude tak zahrnuta v přiznání za rok 2025. Čistě z hlediska objemu peněz jde o marginálii, na které stát nezíská prakticky nic. Pro 3 miliony lidí je to ale impuls pro věnování větší pozornosti svým daním.

Vzpomene si někdo?

V reálu si na celou věc asi nikdo nevzpomene, skutečných případů bude totiž minimum. Když to nebude v pořádku, ministerstvo se připomene. Klidně se však může stát, že náklady na upomínku budou vyšší, než příjem v z možné daně.

Foto: Shutterstock, zdroj: Stavebky, idnes

Subscribe
Upozornit na

4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
VaPe
2 měsíců před

Stát řídí nejen zloději a sociopati, ale ještě negramotní ignoranti… Fakt idiocie.

def
2 měsíců před

to jsou zoufalci, … zbývá začítnou danit i dotace, ale tipuji, že než na ně dojde tak tu mají ještě důchody, sociální dávky, apod. … a výsluhy ozbrojené pěsti režimu se budou danit asi až poslední 🙂

Jaroslav
2 měsíců před

Za 1000kč a 1procento se vam každy vykašle.

Petr
2 měsíců před

Za těch šest let, kdy se svými penězi nebudu moci nakládat, budou mi úročeny závratným 1%, získám zdaněných 6 tisíc korun. Které budu muset proinvestovat předepsaným způsobem. No není lepší průběžně nakupovat stavební materiál, jehož cena ročně stoupá 5-10%? Stejně jim leží v žaludku ten naspořenej balík obyvatelstva. Možná ho začnou tak danit.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x