28/03/2024

Vyzvedávání léků na lékařský předpis (recept) s sebou často nese nepříjemnou zprávu. Plno léků není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Lidé mohou být tedy překvapeni částkou, kterou po nich v lékárně vyžadují. O čem ale mnoho lidí už neví, je zákonný limit, díky kterému mají nárok na získání peněz od pojišťovny zpětně.

Kdo má nárok na přeplatek

Přeplatek za léky se vyplácí jednou za tři měsíce automaticky, není třeba o něj speciálně žádat. Dosahují na něj děti mladších 18 let a důchodci starší než 65 let, kteří přesáhli roční limit 1000 korun, pojištěnci nad 70 let a invalidé přesahující limit 500 korun a dospělí mají nárok na peníze přesahující stanovenou částku 5000 korun. Někteří lidé pak mají nárok až na tisíc korun ročně. Průměrná částka přeplatku roku 2022 činila 729 korun a peníze se vraceli 189 tisícům pojištěncům.

Foto: Shutterstock

Proč se peníze nedostanou ke všem

Přestože pojišťovny vyplácí každým rokem více peněz, stále se přeplatky nedostávají ke všem. Pojišťovny totiž vyplácí částky na bankovní účet anebo poštovní poukázkou. Problém je v neaktualizovaných datech, neplatných adresách či chybějících údajích. Pojišťovny proto doporučují zkontrolovat jejich platnost.

Nejvíce se vrací poštovní poukázky, což způsobuje ztráty, ať už peněžní či časové. Poštovní poukázky stále zdražují a často se nepodaří doručit platbu. Ta se pak odesílá znovu, přičemž dohledávání majitelů poukázek je náročné, jelikož se často jedná o seniory, kteří nemají mobilní telefon ani e-mail. I proto se nyní změnila minimální částka vráceného přeplatku z 50 korun na 200. Pojišťovny nyní doporučují spíše uvádět bankovní účet, na který mohou platbu jednodušeji odeslat.

Foto: Shutterstock, zdroj: .cpzp, VZP