22/04/2024

Od července tohoto roku se máme připravit na další významnou změnu, která ovlivní jak zaměstnavatele, tak dohodáře. Ano, hovoříme o nových pravidlech týkajících se pracovních dohod, které přinášejí koncepty jako limity a rezervace. Pojďme se ponořit do toho, co to pro vás znamená.

Novinky na obzoru: Limity a rezervace v pracovních dohodách

V poslední době jsme svědky, jak se stát snaží posunout pracovní dohody blíže k tradičnímu zaměstnání. S tím přichází i snaha vybrat z těchto dohod více peněz ve prospěch státního rozpočtu. Nejnověji se zaměřuje na zavedení limitů, které určují, kdy se z dohod o provedení práce (DPP) musí odvádět pojistné. Tato změna má přijít už v červenci a může významně ovlivnit vaše příjmy.

Co to znamená pro dohodáře?

Dohodáři se mohou těšit na některé nové výhody, jako jsou příplatky za práci o víkendech, svátcích a v noci. Pokud jste pro jednoho zaměstnavatele pracovali více než 180 dní v posledních dvanácti měsících, můžete nyní požádat o přechod na klasický pracovní poměr. A to není vše. Nyní máte právo na pracovní volno pro návštěvu lékaře, svatbu, dárcovství krve nebo účast na táboře. A to i bez nároku na finanční kompenzaci. Od ledna navíc přibyla možnost čerpání dovolené.

Změny u DPP: Limity a důsledky

V současné době si mohou dohodáři přivydělávat až do 300 hodin ročně, aniž by z jejich odměny museli odvádět pojistné, pokud jejich měsíční příjem nepřesahuje 10 tisíc korun. Nová pravidla však tuto situaci mění zavedením dvou limitů, nad které se bude pojistné odvádět. Což může omezit, kolik si dohodáři mohou vydělat.

Foto: Shutterstock

Pohled zaměstnavatelů

Zaměstnavatelé stojí před výzvou, neboť nově schválená pravidla ztěžují odhad, kolik je bude dohodář stát. Kromě toho komplikace nastává i při spolupráci se sociální správou, jelikož zaměstnavatelé nemusí vědět o všech dohodách, které jejich pracovníci mají.

Rodí se alternativní návrh

Ministerstvo práce a sociálních věcí reaguje na kritiku a přichází s alternativním návrhem, který by měl situaci zlepšit. Tento návrh umožňuje zaměstnavatelům rezervovat si pracovní dohody do určité výše bez nutnosti odvádět z nich pojistné. To by mělo zjednodušit administrativu a zároveň zajistit, že dohodáři i nadále přispějí na sociální a zdravotní pojištění.

Pochopení nových pravidel vám umožní lépe se připravit na nadcházející změny

Změny v pracovních dohodách signalizují snahu státu lépe regulovat flexibilní formy zaměstnání, zvýšit příjmy do státního rozpočtu a zároveň nabídnout dohodářům větší sociální a finanční jistotu. Ačkoliv se některé aspekty těchto změn setkávají s kritikou, je jasné, že dialog mezi vládou, zaměstnavateli a odborníky pokračuje s cílem najít nejlepší možné řešení pro všechny zúčastněné strany.

Foto: Shutterstock, zdroj: Finance, e15

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *