19/06/2024

V souvislosti s plynem se v dnešní době mluví především o tom, že jeho ceny rostly v důsledku ruské invaze na Ukrajinu nejprve do nebes a nyní již naštěstí zase klesají. Tuto diskusi sledovali logicky především ti, kteří doma plyn využívají, třeba na vaření. Jen málokoho by ale napadlo, že riziko používání plynu na vaření není jen ekonomické, ale také zdravotní. Právě to však vyplývá z nedávno publikované americko-australské studie.

Vaření na plynu

Jakou u každého jiného paliva, i při hoření plynu vznikají spaliny. Pokud vaříte, tak emise těchto spalin logicky unikají do interiéru. V tu chvíli záleží na tom, zda je interiér zcela uzavřený, anebo se vzduch může obměňovat, místnost je větraná apod. V prvním případě se totiž zmíněné spaliny v místnosti hromadí. Otázka na to, zda právě to může být pro zdraví člověka problém, je tedy na místě.

Foto: Shutterstock

Alarmující výsledky studie

Výsledky studie prováděné v americkém prostředí, kde na plynu vaří asi třetina domácností, ukazují, že spaliny negativní vliv skutečně mají, a to nemalý. Podle získaných dat jsou tyto spaliny odpovědné za každý osmý případ astmatu u dětí (resp. téměř 13 procent). Vaření na plynu v domácnostech se tak na zdraví dětí podepisuje stejně jako kouření dospělých členů amerických domácností.

Astma přitom člověka omezuje v jeho dalším životě a je i příčinou nemalého počtu úmrtí. Americké prostředí se od toho českého samozřejmě liší a výsledky nelze přímo aplikovat na českou populaci, přesto ale stojí za to zmínit, že u nás je astma příčinou úmrtí u stovky lidí. Závěr studie je tak jasný: zákaz plynových hořáků by mohl zabránit nezanedbatelnému množství úmrtí a zabránit rozvoji vážných zdravotních problémů u mnohem většího počtu dalších.

Foto: Shutterstock, zdroj: Health.Harvard, WSJ, NIH, ScientificAmerican