22/11/2024

V poslední době se objevuje stále více zpráv o podvodech mířených na klienty bank. Nevyhnuli se tomu ani uživatelé České spořitelny, kde se objevil nový sofistikovaný scam, neboli podvod. Podvodníci posunuli hranice své činnosti dál od primitivních e-mailů k využití sofistikovanějších nástrojů. To zvyšuje riziko, že na jejich triky skutečně někdo skočí. Jak přesně tento podvod funguje a co můžete udělat pro svoji bezpečnost?

Vylepšené metody podvodníků

Podvod začíná nevinně: na vaši telefonní linku přijde automatizovaný hovor, který upozorňuje na zastaralou verzi bankovní aplikace George. Pokud uživatel následně stiskne vyznačené tlačítko, dostane se na stránku s odkazem na “aktualizovanou” verzi aplikace. Tento odkaz však vede na falešnou webovou stránku, která pouze vizuálně simuluje instalaci aplikace a následně navrhuje uložit si odkaz na falešnou web aplikaci přímo na plochu telefonu.

Michal Bláha, podnikatel a IT expert, na sociální síti X upozorňuje, že tento odkaz samozřejmě vede na falešnou webovou aplikaci, jež vyžaduje přihlášení do internetového bankovnictví. Jakmile si klient nedá pozor a přihlásí se, předá tímto krokem podvodníkům přístupové údaje ke svému účtu.

Zdroj: Twitter

Jak se bránit?

Základem obrany je kritické myšlení a opatrnost. Podvodníci často používají složité adresy, které na první pohled mohou vypadat důvěryhodně, ale při bližším zkoumání se ukáže, že se něčím liší od oficiálních stránek. Například v tomto případě používají adresu s podivným formátem csas.my-cz.site, zatímco skutečná Česká spořitelna a další banky mají jednodušší a přímější domény.

Dalším důležitým krokem pro zajištění bezpečnosti je stahování aplikací pouze z oficiálních obchodů, jako jsou Google Play nebo App Store. Pokud máte jakékoliv pochybnosti o tom, zda vám opravdu volá vaše banka, nejlepším řešením je hovor ukončit a zavolat zpět na ověřené číslo vaší banky. Mnohé banky, včetně České spořitelny, navíc nabízejí možnost ověřit si pravost volání přímo v aplikaci.

Foto: Shutterstock

Vzdělávání jako klíč k ochraně

Nezbytnou součástí ochrany před podvodníky je pravidelné vzdělávání se v oblasti kybernetické bezpečnosti. Informace o nových typech podvodů a doporučení, jak se jim vyhnout. Tyto informace jsou dostupné jak na oficiálních stránkách bank, tak i na platformách zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Důležité je také sdílet informace o podvodech s rodinou a přáteli, kteří možná nejsou tak obeznámeni s těmito riziky.

Klíčové body pro vaši bezpečnost

  • Nikdy nereagujte na výzvy k aktualizaci aplikací, které přicházejí z neznámých zdrojů.
  • Stahujte aplikace pouze z ověřených obchodů.
  • V případě pochybností vždy kontaktujte svou banku přímo.
  • Sledujte a vzdělávejte se o nových typech podvodů.

V dnešní digitální době musíme zůstat ostražití a chránit naše osobní a finanční informace. Podvody, jako ten, který aktuálně postihuje klienty České spořitelny, nám připomínají, že kybernetická bezpečnost musí být naším každodenním zájmem.

Foto: Shutterstock, zdroj: mobilmania, Ceskasporitelna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *