04/03/2024

Raiffeisenbank mění od příštího roku sazebník poplatků, stejně jako své obchodní podmínky. To se dotkne především účtů převedených od Equa Banky, která předloni přibyla do jejího portfolia. Několik změn ovšem postihne i účty, které byly zařízeny přímo v Raiffeisenbance.

Ztráta výhod a další okolnosti

Ex-klienti Equa Bank především ztratí některé výhody, které dosud měli. Raiffce se totiž už nechce dotovat jim například platební příkazy zadané na pobočce, dále papírové výpisy či převody eur mimo Evropský hospodářský prostor. Ceny stoupnou a budou tak jednotné s poplatky původních účtů Raiffeisenbank.

Klienti s původními Equa účty mohli dosud zadat příkaz na přepážce jen za 20 Kč. Od ledna to však bude rovná stovka. Jak radí sama banka: „Doporučujeme využívat pro obsluhu účtu digitální kanály, protože jsou zdarma.“ Stovku zaplatí klienti také za expresní platbu včetně zadání v internetovém bankovnictví.

Změny frekvence expres plateb

Faktem je, že s rozšířením okamžitých plateb zdarma objem těch expresních silně klesl. Z RB šly navíc posílat jen do 14:00 v pracovní dny. Dnes tak přicházejí v úvahu jen tam, kde okamžité platby nepřijme protistrana, tedy UniCredit, Max banka, Trinity, stavební spořitelny a Hypoteční banka. Případně u nadlimitních částek nad 400 000 Kč.

Původní klienti Equa bank si připlatí i za papírové výpisy, poplatek bude nově 80 Kč. Banka to vysvětluje rostoucími náklady na poštu, elektronické verze jsou opět zdarma. Skončí i bezplatné převody eura mimo Evropský hospodářský prostor, i když půjde stále o SEPA oblast. Typickým příkladem je tak Švýcarsko nebo Velká Británie.

Procenta z převodu

V novém formátu půjde o 1 % z převedené částky, minimem je 300, maximem 1 500 Kč u příchozí platby. U odchozí platby nejvýše 1 200 Kč. Odchozí platba v eurech v EU, Islandu, Norsku a Lichtenštejnsku bude nadále zdarma. Příjemnou změnou je zrušení poplatku za vydání náhradní karty, dosud šlo o 200 Kč.

Poplatek za Cash Advance klesne pro Raiffku na 99 Kč. Změny ovlivní i starší účty eKonto Smart a Komplet. Banka sjednocuje podmínky vedení účtu, likviduje různé nadstavby, balíčky a další prvky. Jde hlavně o definici aktivního využívání účtu. To obnášelo 15 000 Kč příjem a tři odchozí platby. Nově stačí jen 3 platby kartou.

Foto: Shutterstock

Konec balíčků a změny hypoték

Skončí možnost nadstaveb, třeba neomezeného výběru z bankomatů v zahraničí (za 40 Kč měsíčně), nebo neomezeného zasílání info SMS za 20 Kč měsíčně. Baliček není v nabídce od dubna 2017, ty staré ale stále fungovaly. Při využití od ledna 2024 bude naúčtován normální poplatek. Změní se i některé věci stran hypoték.

Výrazný bude nový poplatek u změny smlouvy. Při žádosti o převzetí dluhu novým dlužníkem to bude 9 900 Kč. V jiných případech změn klesne o 100 Kč na 4 900 Kč. Většina změn od 1. ledna je hlavně formálních v zájmu sjednocení podmínek a jmen produktů. Jak banka zdůrazňuje, v rámci obvyklého používání účtu, karet i online bankovnictví nedojde k ničemu zásadnímu. „Také úrokové sazby zůstávají stejné jako za současných podmínek,“ ujišťuje Raiffka.

Foto: Shutterstock, zdroj: RB, Mesec

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x