19/09/2024

Evropský kontinent včetně České republiky nečeká vůbec nic dobrého. Odborníci si totiž všimli, že klimatická změna již začala ve velkém stylu úřadovat, přičemž s jejími důsledky pravděpodobně nic nezmůžeme. Je nejspíše pozdě na to, s tím něco dělat. Navíc snahy jsou stále polovičaté a podle některých pohledů už se situace stejně nedá zvrátit, ani kdybychom teď již neprodukovali žádné emise.

Bude to velká divočina

Vědci upozornili na skutečnost, že zcela zásadní systém v Atlantickém oceánu, který ovlivňuje počasí po celém světě, by mohl zkolabovat už ve 30. letech tohoto století. Znamenalo by to celoplanetární katastrofu, která by proměnila počasí a klima všude na světě, jak upozornil server CNN.

Už několik studií přitom potvrdilo, že specifická cirkulace v tomto oceánu, známá jako AMOC, by mohla zkolabovat již v příštích letech. A to právě v důsledku toho, že se voda otepluje a vzrůstá v ní množství soli, což jsou jevy způsobené člověkem.

Nyní se přitom objevila první práce, která období kolapsu poměrně přesně konkretizuje. Mělo by se tak stát mezi roky 2037 a 2064, tedy ještě za životů současných generací. Pakliže by se potvrdil nejdřívější termín, bylo by to již za 13 let.

Jak dopadne zemědělství? Nic pěkného to nebude, nemusí být dost jídla.

Už to nebude jako dřív

Je to skutečně znepokojující záležitost,” uvedl René van Westen, který se zabývá studiem oceánů a atmosféry a je spoluautorem studie. “Všechny ty negativní vedlejší jevy antropogenní klimatické změny budou pokračovat v zesílené podobě. Bude více vln horka, více vln sucha a více záplav. A když vám ještě zkolabuje AMOC, klima se úplně změní.

Bohužel studie profesora Ditlevsena, kterou nám představil na loňské Singularity U Czech, je dále potvrzována. Bude to znamenat zánik Evropy tak jak ji známe. A její civilizace, samozřejmě,” dodal k tomu Radek Pokorný, advokát se zájmem o společenské jevy.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *