Důchodci, a to jak současní, tak i ti budoucí, se v České republice musí připravit na nemalé změny. Důchodová reforma už je za rohem a její schválení je spíše formalitou. Každý si totiž dobře uvědomuje, že to bez ní pravděpodobně nepůjde. A pokud by nebyla provedena, tak by to také mohlo dopadnout o poznání hůře.
Nízký růst důchodů
Pokud jde o současné penzisty, těch se bude týkat především snaha narovnat poměr výše důchodů a výše reálných příjmů. Tento poměr se totiž v posledních letech významně vychýlil ve prospěch důchodců. Ne snad, že by brali více než průměrní zaměstnanci, ovšem jejich penze už se dostaly hodně nad polovinu čistých průměrných mezd.
Ačkoliv by to lidem v důchodu každý přál, něco takového je v rámci průběžného důchodového systému, kdy současní zaměstnanci platí důchody aktuálním seniorům, jednoduše neudržitelné. Chvíli to snad i šlo, jenže teď do celé záležitosti začala promlouvat také demografie. A tam je na příští desítky let vidět jednoznačně negativní vývoj. Jednoduše nebude dostatek práceschopných lidí, kteří by mohli odvádět důchodové pojištění.
Reálně je to také nespravedlivé. Zátěž pro zaměstnance je v současné době obrovská, přičemž se z ní platí nadstandardní důchody právě teď. Jenže jakmile tito zaměstnanci sami zamíří do důchodu, už to tak štědré zdaleka nebude. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto chce, aby se růst důchodů co možná nejvíce zastavil právě teď. Také proto se letos penze navýšily jen o 360 korun a v příštím roce to bude 356 korun.
Pracovat se bude déle
Pakliže jde o ty, kdo do důchodu teprve zamíří, tam lze očekávat velký tlak na to, aby odešli co možná nejpozději. Část z toho se odehraje v rámci zákonného navyšování věku pro odchod do důchodu, které bude postupné a mělo by nabíhat kontinuálně, a to bez jakéhokoliv stropu. Teoreticky se tak bude do penze odcházet i v 80 letech, když v dané době bude průměrná délka dožití kolem sta let.
Je to vcelku složité, ale není to tak špatně vymyšlený systém. Vychází se z toho, že lidé mají v důchodu strávit přibližně 21,5 roku. Samozřejmě v průměru. Málokdo to trefí úplně přesně. A pakliže se někdo dožije vyššího věku, už mu rozhodně důchod nikdo brát nebude.
Čtěte také: Milion důchodců přijde o peníze. Stát s nimi pořádně vyběhl
Další část delšího produktivního věku by však měla vycházet z potřeby samotných seniorů. Těm totiž dost možná snížený důchod přestane vycházet, a tak budou muset pracovat déle, případně se do práce navrátit. Ze strany státu by to mělo být bonifikováno odpuštěním sociálního pojištění.
Foto: Shutterstock
Kolik si přidá inteligentní Jurečka a spol. Aby nám chudáci politici z leknutí neschudli. Chce se mě blinkat.
To muselo dát práce nasmolit takovouhle hovadinu, že autore
” rádoby ” článku?
Pane bože, do čeho jsi duši dal.🙈🙈🙈🙈
Vláda dělá jen to, co ji občané a voliči dovolí. Zatím to vypadá tak, že těm, kterých se to bude týkat je to úplně jedno a vůbec se nenamáhají o tom přemýšlet. Vládnout v této zemi je radost, tak tupé voličské stádo, vzájemnou občanskou nevraživost a zbabělost nelze nalézt nikde jinde na světě. No a ten věk 21 let v důchodu, tak takovou hovadinu snad nejde ani vymyslet. Této doby v důchodu se ani dnes nedožije ani jedna desetina důchodců. Odejít do důchodu v 65 letech by znamenalo dobu dožití do věku 86 let ! A to odchod do důchodu chtějí tito vládní neřádi ještě prodlužovat. Tak že vážení čekatelé důchodů : Kdo chce kam,pomozme mu tam. Jednou si na svoji hloupost a lhostejnost vzpomenete a krutě za ni i zaplatíte.