23/05/2024

Podobné počasí v České republice nepamatujeme. Jde skutečně o důkaz, že se s klimatem děje něco závažného a je třeba tomu věnovat pozornost. Není totiž normální, abychom v první části dubna zaznamenali tropické teploty bořící veškeré rekordy a o pár dní později sledovali sněhovou kalamitu a teploty směřující pod bod mrazu.

Co přinesou příští dny

Právě to ale teď vidíme, přičemž vyloučeny nejsou další otočky sem a tam. Momentálně však panují velké obavy z příštích dnů, které by opět měly přinést noční mrazy. A řekněme si na rovinu, s tím se na konci dubna už příliš nepočítá.

Po zadní straně tlakové níže, která se vytvoří nad centrálním Středomořím a bude postupovat přes Maďarsko a Slovensko k severovýchodu, k nám bude pokračovat příliv studeného a vlhkého vzduchu,” uvedl Český hydrometeorologický ústav ve své týdenní předpovědi.

V prvních dnech nového týdne bohužel přijdou v noci mrazy, které mohou v noci z pondělí na úterý dosáhnout až -5 °C. “Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a ovocné stromy,” uvedli meteorologové.

Jak se postarat o rostliny

Zemědělci jsou pochopitelně naprosto zoufalí. Nejde o první náraz mrazů, a pokud nějaká úroda ještě přežila, pravděpodobně půjde teď definitivně do kopru. Meruňky to mají nejspíše spočítané, byť se ještě můžete pokusit o jejich záchranu.

Zeleninu a nízké rostliny je možno zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů,” radí ČHMI. Lze použít také různé přípravky proti promrznutí či různé metody ošetření, jako jsou postřiky před východem Slunce, případně dýmování tím, že spálíte rostlinný odpad v blízkosti stromů.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *