Německý ministr zemědělství Cem Özdmir (Zelení) rozvířil debatu o zavedení daně z masa. Zatímco někteří vidí v tomto kroku cestu k modernizaci zemědělství, podpoře chovatelů a zlepšení životních podmínek zvířat, jiní se obávají dopadu na ceny a dostupnost masa pro běžné spotřebitele.
Zdraví na prvním místě
Ministr zdravotnictví Karl Lauterbach (SPD) zdůrazňuje, že současná spotřeba masa je příliš vysoká a představuje riziko pro zdraví. Uzeniny, které patří mezi nejkonzumovanější masné produkty, obsahují karcinogenní látky a zvyšují riziko rakoviny trávicího traktu. Světová zdravotnická organizace (WHO) varuje, že už denní konzumace 50 gramů uzenin může toto riziko zvýšit o 18 procent.
Spotřeba masa v České republice je v porovnání s Německem nižší. V roce 2021 Češi v průměru snědli 80,5 kg masa na osobu, zatímco v Německu to bylo 83,2 kg na osobu. Na druhou stranu, i v České republice je patrný trend rostoucí popularity vegetariánské a veganské stravy.
Dopady na životní prostředí
Chov zvířat, a to především skotu, má značný dopad na životní prostředí. Produkce masa z krav produkuje podle některých údajů více emisí skleníkových plynů než doprava aut. Organizace FAIRR dokonce hovoří o “krávách jako o novém uhlí”. Daň z masa by tak mohla motivovat k snížení spotřeby masa a tím i k omezení emisí.
Foto: Shutterstock / Cem Özdemir – německý politik tureckého původu, prosazující tzv. zelenou politiku.
Výše daně
Zatím není jasné, jak vysoká by daň z masa měla být. Německá televize WDR odhaduje, že by se cena masa v obchodech mohla zvýšit o několik centů za kilo. I toto drobné navýšení by ale mohlo vést k snížení spotřeby a k změně stravovacích návyků ve prospěch zdravější a ekologičtější stravy.
Cílem daně z masa by dle Özdmira nemělo být jen zdraví a životní prostředí, ale i podpora zemědělců a modernizace zemědělství. Výnosy z daně by měly financovat přechod na udržitelnější a humánnější chov zvířat s důrazem na welfare zvířat.
Otázky
Zavedení daně z masa vzbuzuje řadu otázek. Jak vysoká by daň měla být, aby dosáhla požadovaných efektů, aniž by negativně dopadla na nejchudší vrstvy obyvatelstva? Jakým způsobem budou vybrané finanční prostředky použity? Jak daň ovlivní konkurenceschopnost německého zemědělství na mezinárodním trhu?
Diskuse o dani z masa je teprve na začátku a je pravděpodobné, že bude ještě probíhat delší dobu. Je ale jisté, že toto téma otevírá důležité otázky týkající se zdraví, životního prostředí, zemědělství a stravovacích návyků.