02/03/2024

Odejít do důchodu dříve zní lákavě, není to však nutně finančně výhodné. Právě po této stránce se může jednat pro mnoho lidí o zklamání. Upozornilo na to Ministerstvo práce a sociálních věcí, které srovnalo penze přiznané ještě letos a v příštím roce. Část potenciálních seniorů se totiž o tomto kroku aktuálně rozhoduje.

Přejít nebo ještě počkat?

K motivaci přispěla mimořádná červnová valorizace, stejně tak i zpřísnění podmínek předčasného důchodu. To platí od 1. října. Ještě v roce 2022 byl totiž předčasný důchod výhodnější než o rok pozdější řádný. Letos se však model neopakuje, odložení je tedy ve výsledku přínosnější.

Jak vzkázalo MPSV, budou v roce 2024 penze vyšší: „Pokud plánujete odejít do penze v roce 2024, bude pro vás vždycky výhodnější požádat o to až ve stejném roce. Odchod do předčasné penze má totiž jasná pravidla, která prošla změnami. Podstatné ovšem je, že dřívější penze není výhodná ani dnes, i když může vypadat dosti lákavě.“

Klíčové rozdíly

Letošní důchody budou ještě zasaženy mimořádnou valorizací ve výši 4 %. V příštím roce ale budou mnohem vyšší než letošní. Dle momentálních prognóz to bude cca o 9 %. Během ledna 2024 bude navíc valorizována jen základní výměra z roku 2023. „Výsledkem je tak opět méně peněz,“ upozornilo všechny zájemce MPSV.

Foto: Shutterstock

Důchod a spokojenost

Dále resort podotýká, že pokud zdravý a pracující člověk v zaměstnání i zůstane, bude jeho penze vyšší. Plné pracovní úvazky přitom nejsou jediným řešením, vliv mají i ty zkrácené. Ty jsou navíc obvykle výhodnější jak pro zaměstnance, tak i pro zaměstnance. Pro lidi nad 55, kteří se rozhodnou pro zkrácený úvazek, platí od února 2023 sleva na sociální pojištění.

Více stránek věci

Současně nelze brát v úvahu jen finanční aspekty. „Praxe ukazuje, že lidé zůstávající v pracovním kolektivu nebo věnující se práci déle, jsou později aktivnější a tedy i spokojenější. Zaměstnavatelé také velmi oceňují jejich zkušenosti,“ konstatovalo ministerstvo. Uvedlo také jednoduché porovnání hladin.

Když tedy člověk odejde do předčasné penze asi 1,5 roku před žádnou, může jeho výše být dle příjmů jen 17 967 Kč. Při dodržení věku a žádosti na konci roku 2024 však získá penci 20 187 Kč. Rozdíl před změnou pravidel a po jejich zavedení tu přitom nehraje prakticky žádnou roli.

Foto: Shutterstock, zdroj: MPSV, i60, e15

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x