13/06/2024

Důchodové spoření je téma, které znepokojuje mnoho lidí. Spoléhat se pouze na státní důchod může být riskantní. Jaké částky bychom měli mít naspořeny, abychom mohli v důchodu žít bez finančních obav? To je otázka, kterou si klademe všichni a odpověď na ni není jednoduchá. Na tuto otázku existuje mnoho názorů a většina z nich tvrdí, že potřebujete mnohem méně peněz, než si možná myslíte.

Faktory, které ovlivní výši úspor

Předně je třeba zvážit, kdy plánujeme odejít do důchodu a jak dlouho budeme čerpat penzi. Ročník, do kterého patříme, určuje věk, ve kterém budeme moci odejít do důchodu. To zase ovlivní, kolik let budeme potřebovat peníze z našich úspor čerpat.

Dalším kritickým faktorem je stanovení požadované měsíční částky, kterou bychom chtěli mít v důchodu k dispozici. Je důležité myslet na to, že státní důchod nebude postačovat pro udržení životního standardu, a proto je potřeba tuto částku navýšit.

Ideální částka?

Ideální částka na důchod se liší podle individuálních potřeb. Průzkumy ukazují, že respondenti uvádějí, že by rádi měli alespoň 1,5 až 1,8 milionu korun. Nicméně finanční poradci zdůrazňují, že částka potřebná na důchod je individuální a závisí na životním stylu a příjmech každého jednotlivce. Osoba s průměrným čistým příjmem 30 tisíc korun měsíčně, by měl mít naspořeno zhruba 2,5 milionu korun ve svých 65 letech.

Například, pokud plánujete odejít do důchodu ve věku 65 let a čerpat penze po dobu 15 let a chcete měsíčně mít k dispozici 25 tisíc korun, měli byste začít spořit/investovat zhruba 4 500 korun měsíčně.

Foto: Shutterstock

Investice

Důležité je také zvážit, kam investovat své úspory. Přestože mnoho lidí preferuje tradiční penzijní připojištění, finanční poradci upozorňují, že tyto produkty mohou mít minimální výnosy. Vhodnější je podle nich novější penzijní spoření nebo investování do podílových fondů s dlouhodobou perspektivou.

Následující tabulky vám poskytují orientační částky, které byste měli měsíčně investovat, abyste mohli požadovanou rentu čerpat po stanovenou dobu:

  • Pokud chcete čerpat rentu po dobu 15 let, měli byste měsíčně investovat přibližně 4 500 Kč.
  • Pokud chcete čerpat rentu po dobu 20 let, měli byste měsíčně investovat přibližně 3 500 Kč.
  • Pokud chcete čerpat rentu po dobu 25 let, měli byste měsíčně investovat přibližně 2 900 Kč.

Tyto částky jsou pouze orientační a mohou se lišit podle vaší konkrétní situace.

Finanční plánování

Příprava na důchod je důležitá část finančního plánování. Je třeba brát v úvahu mnoho faktorů, včetně věku odchodu do důchodu, délky čerpání důchodu a požadovaného měsíčního příjmu. Klíčové je začít co nejdříve pravidelně investovat a zajistit si tak finanční stabilitu v důchodu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ceskasporitelna, Portu , Mesec