Hodně se mluvilo o tom, že Česká republika v řadě aspektů zaostává. Jedním z nich byla jednoznačně digitalizace státu. Ale i tady se blýská na lepší časy a věci se hýbou poměrně rychlým tempem. Aktuálně se to týká například občanských průkazů, které se zásadně mění.
Velká změna pro Čechy
Ne snad, že by přestaly existovat standardní fyzické kartičky, i když časem dojde i k tomu. Ovšem už nejsou vůbec tak potřebné jako dříve. Vlastně už nebudete muset nosit peněženku, jelikož vše již můžete vyřešit prostřednictvím telefonu. Platby a věrnostní karty takto fungují již dlouho, ale teď si do mobilního telefonu můžete přidat i doklady, včetně toho nejdůležitějšího, tedy občanského průkazu.
Dokonce byste to měli udělat, jelikož jde o vyšší míru zabezpečení. Neriskujete totiž, že klasickou občanku někde ztratíte. Můžete ji mít v bezpečí doma a její uznávanou kopii budete mít v mobilu, kam se lze přihlásit pouze pod heslem, případně biometrickými údaji.
Občanský průkaz v aplikaci eDoklady můžete mít už od začátku tohoto roku, ale teprve od 1. července 2024 se vše rozjíždí do jakž takž použitelné formy. Dochází totiž k výraznému rozšíření počtu míst, kde je občanský průkaz v této formě přijímán.
Reakce jsou pozitivní
Dosud jste se jím mohli prokázat pouze na ministerstvech a velkých úřadech. Ale to už neplatí, jelikož digitální občanku lze využít třeba na Úřadu práce, krajských úřadech a úřadech s rozšířenou působností. Stejně tak na živnostenském, finančním nebo katastrálním úřadu. S občankou v mobilu už se spokojí také policie, když vás bude legitimovat.
“Máme tak pozitivní reakce jak od ověřovatelů, tak uživatelů, že je aplikace přehledná a jednoduchá na užívání,“ říká Martin Meršmíd, který pracuje jako ředitel Digitální a informační agentury, která má celý projekt na starost.
Čtěte také: Češi si neví rady. Bankomaty je obírají o tisíce korun na jednom výběru. Jednou špatně zmáčknou a je hotovo
Na rozdíl od jiných digitálních aplikací státu přitom eDoklady fungují velmi dobře. Nainstalujete si ji na jakýkoliv chytrý telefon, přičemž potom k nahrání občanského průkazu použijete některou z digitálních identit občana. Mezi ty patří například bankovní identita, datová schránka, mobilní klíč e-governmentu nebo Moje ID.
Foto: Shutterstock
Nedávno jsem si dělala nový OP, paní za přepážkou se mě zeptala, zdali chci i občanku do mobilu, jestli ano, tak musím oběhnout všechny úřady, kde by jí mohli vyžadovat. Tak na to čas nemám. Nechápu, proč to nejde udělat na magistrátu. Jinak stejně jako OP mi mohou ukrást mobil, kde budou doklady nahrány. A poslední nevýhodu vidím v tom, že přesně všichni budou vědět, kde se nacházím, lze to zneužít jako každá technologie. Nevidím v tom žádnou výhodu. OP je malá kartička, kterou jsem nikdy neztratila, ani mi nebyla odcizená.
Tak už vím, proč všichni ,,inteligenti” neustále nosí mobil v ruce a čumějí do něj, i když přecházejí ulici a nedávají pozor na jedoucí auta a pak dávají vinu řidičům, kteří také někteří neustále čumí do mobilů.
Podle nadpisu, pokud mám občanku, tak usím. Kde je stanovena zákonná povinnost, že musím, prosím autora článku o vysvětlení.A jak to musím udělat, pokud nemám chytrý telefon. A když musím, kdo mi ten telefon dá, když jako důchodce na něj nemám. Takže čekám na vyjádření autora.