Revoluce v podobě obnovitelných zdrojů energií postupuje shora až úplně dolů. Skvěle je to patrné na fotovoltaických elektrárnách, kdy ještě před deseti lety se budovaly hlavně velké celky, kdy solární panely zabraly celá širá pole. Potom se přešlo na instalace pro rodinné domy, kdy panely pokryly střechu. Jenže to lze dělat ještě v menším. Aktuálním hitem jsou tak fotovoltaiky na balkony.
Kdo by nechtěl elektřinu zdarma
Těch rychle přibývá i v České republice, byť to zde stále není tak rozšířená záležitost jako třeba v sousedním Německu. Tam obchody běžně nabízejí cenově velmi výhodné sety, které si můžete sami připevnit na balkon a připojit k síti.
Nějakou dobu už je nabízí Lidl, přičemž je velmi zajímavé sledovat pokles ceny těchto sestav. Zatímco třeba před rokem se prodávaly v přepočtu za 10 tisíc korun, dnes je řetězec Aldi nabízí dokonce za 179 euro, což je přibližně 4500 Kč. Za tuto cenu tak získáte každý den elektřinu zdarma, která vám sice pravděpodobně nepokryje veškerou spotřebu, ovšem významně pomůže.
V takovém balení najdete vše, co potřebujete k montáži solárů svépomocí. Kromě samotných panelů jde především o měnič, který vám umožní dodat elektřinu do sítě. Dále je to potom Wi-Fi modul, pomocí něhož hezky sledujete, jak vaše malá elektrárna na balkoně produkuje proud.
Chtělo by to změnu
Lidé už si tyto fotovoltaiky na balkon dováží z Německa i do České republiky, kde si je potom instalují. Dokonce i některé tuzemské obchody je začaly nabízet. Problém je ale v tom, že legislativa tu není tak příznivá jako u sousedů.
Instalaci takové fotovoltaiky sice nic nebrání, avšak zapomeňte na to, že byste využívali přetoků do energetické sítě. Ty jsou standardně zakázány a je třeba na ně získat patřičné povolení. Lze to však nastavit tak, že se veškerá vyprodukovaná elektřina v domácnosti spotřebuje, případně uloží do baterie.
Čtěte také: Baterie elektromobilu vydrží nekonečně dlouho, ukázala studie. Lidé nevěří vlastním očím
Výhledově navíc lze očekávat změnu zákonů a to tak, aby se solární panely na balkony mohly masivně rozšířit i v Česku. Přeci jen tu platí, že si je lidé kupují samovolně a bez dotací, čehož by byla škoda nevyužít, pokud chceme tyto zdroje elektřiny podporovat.
Foto: Shutterstock, zdroje: Novinky, vlastní zkušenost