21/11/2024

V posledních měsících se v českých médiích objevovaly spekulace o blížícím se růstu cen energií, které měly vést k doporučením pro spotřebitele zafixovat si ceny u svých dodavatelů. Tato rada se však může ukázat jako drahá chyba. Podrobně jsme se podívali na současnou situaci na trhu a zjistili, že fixace se aktuálně nemusí vyplatit, protože ceny energií nejenže nerostou, ale dokonce klesají. Pojďme si to společně rozebrat.

Klesající ceny energií: Jak si vede elektřina a plyn?

První klíčovou informací, která se vyplatí sledovat, je vývoj cen elektřiny a plynu. Podle dat klesla cena elektřiny meziročně o 20 %, což znamená, že pokud byste loni podlehli tlaku a zafixovali si cenu, platili byste dnes mnohem více, než kdybyste vyčkali. Cena elektřiny se pohybuje kolem 2500 Kč za MWh, což je pokles oproti loňským 3100 Kč za MWh.

Ještě lepší výhled má plyn, který meziročně zlevnil o 24 %. Současná cena plynu je 1076 Kč za MWh, zatímco loni dosahovala přibližně 1350 Kč za MWh. Díky zajištění více dodavatelů a poklesu závislosti na jednom zdroji lze očekávat, že tento trend bude pokračovat. Fixace ceny tedy v této situaci může způsobit, že ztratíte možnost profitovat z těchto klesajících cen.

Proč fixace není řešení

Pro domácnosti, které uvažují o fixaci ceny, se může zdát lákavé mít jistotu stálé ceny. Fixace totiž zaručuje, že v případě růstu cen budete chráněni. Ovšem současný vývoj ukazuje, že takový růst není v dohledné době na pořadu dne. Naopak, díky lepší dostupnosti energií, zejména z obnovitelných zdrojů, jako jsou fotovoltaiky, dochází k přebytku energie, které tlačí ceny dolů.

Dalším nevýhodným aspektem fixace je fakt, že se s ní domácnosti zavazují k dlouhodobé spolupráci s jedním dodavatelem. Tento krok omezuje vaši flexibilitu přejít k lepší nabídce, pokud se na trhu objeví výhodnější dodavatel. V situaci, kdy konkurence hraje klíčovou roli v cenotvorbě, fixace přispívá k tomu, že na trhu ubývá prostoru pro zlevnění energií.

Jak funguje trh s energiemi dnes

Ceny energií jsou velmi dynamické a jejich vývoj je ovlivňován celou řadou faktorů. Na rozdíl od minulých let, kdy byly české domácnosti závislé na několika málo dodavatelích a musely se smířit s vyššími cenami, je dnes situace zcela jiná. Energetický trh se otevřel novým možnostem, čímž se snížila závislost na externích zdrojích a dodavatelé musejí více bojovat o zákazníky.

Vzhledem k těmto faktorům by se spotřebitelé měli více soustředit na monitorování aktuální situace na trhu a pečlivě zvažovat, zda má smysl se vázat k dlouhodobé smlouvě. Krátkodobé úspory mohou být lákavé, ale v dlouhodobém horizontu se fixace může ukázat jako zbytečné omezení.

Vyplatí se nyní fixace?

Pokud se podíváme na současný trh s energiemi, je jasné, že fixace ceny dnes přináší více rizik než výhod. Ceny energií mají tendenci klesat a domácnosti, které se rozhodly fixovat, mohou v budoucnu přicházet o možnost ušetřit na klesajících cenách. Doporučujeme sledovat aktuální trendy na trhu a přemýšlet nad tím, jak můžete využít konkurenčního prostředí ve svůj prospěch.

Foto: Shutterstock, zdroje: Dřevostavitel, Novinky, TZB Info

1 názor u článku “Energetické firmy v Česku vlákaly klienty do pasti. Fixace se jim šeredně nevyplatí

  1. Manipulativní článek – uvedené spotové ceny jsou pouze pro firmy, pro občany jsou spotové ceny stále zakázány. Lehce se k nim přibližují nabídky obchodníků např s jednomesicni fixací, ale k nim je třeba připočíst marži obchodníka u obou komodit ca 500 Kč za MWh. Tvrzení o pozitivním výhledu cen může napsat jen někdo, kdo se narodil po 24.2.2022 – stačilo, aby Izrael před pár dny bombardoval íránskou těžební infrastrukturu …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *