Máslo je často předmětem horečnatých diskuzí zákazníků obchodních řetězců v České republice. Obvykle se to týká cenotvorby. Pravidelně totiž dochází k výrazným cenovým výkyvům, kdy máslo šplhá do nepříjemných výšin. Následně se pak vyskytuje v nárazových akčních nabídkách, které potom lidé berou útokem.
Obchody mají zlatý důl
Dnes je sice cena másla relativně stabilní, byť nutno říct, že se ustálila na zvýšených úrovních, ze kterých už nemá tendenci příliš klesat. Navíc před Vánoci dochází nejčastěji k máslovým krizím, ať už jsou vyvolány uměle nebo nějakou skutečnou příčinou.
Pravdou ale je také to, že pro tuzemské obchodní řetězce představuje máslo obrovský byznys. Má to přitom hned několik faktorů. Předně ho lidé kupují velmi často, jelikož jeho spotřeba je v Česku velká. Dále na něm mají značnou marži, ať už si ho koupíte za jakoukoliv cenu. Vězte, že obchod na tom opravdu tratný není.
A v neposlední řadě je tu možnost pořizovat máslo opravdu hodně levně. Není to sice prvotřídní máslo, avšak dá se tak zákazníkům prezentovat. Respektive jeho pravý původ zamlčet a dělat z něj výhodnou nabídku. Po takové se potom obvykle jen zapráší.
“V českých obchodech se rozšířil skutečně nepříjemný nešvar. Pravidelně se tu vyskytuje staré máslo ze státních hmotných rezerv, které je sice trochu levnější než ostatní, ovšem lidé reálně neví, co si to kupují,” říká Magdaléna Petrová, která je odbornicí na potraviny.
“Jde o stolní máslo, které se může prodávat až dva roky od data výroby. Málokdo přitom zná rozdíl od čerstvého másla, který je přitom zásadní. To se totiž může prodávat pouhých dvacet dní a je to vlastně úplně jiná potravina z mnoha hledisek,” vysvětluje expertka.
Dá se rozpoznat v regálu
Obchodní řetězce v České republice přitom vykupují hmotné rezervy másla, které různé evropské státy postupně vyřazují, aby je obměnily novějšími. Takové máslo je staré obvykle rok až rok a půl a bylo skladováno v mrazácích.
“Pokud si dáte vedle sebe toto stolní máslo a čerstvé máslo, a budete je ochutnávat, rozdíl pozná prakticky každý. Nehledě na to, že máslo z mrazáků už může začít žluknout a vůbec nemá dobré vlastnosti,” říká Magdaléna Petrová.
Čtěte také: Účtenky v českých obchodech už nebudou. Stát je zruší. Budou nás moct šidit jako diví
Takový produkt se přitom obvykle prodává v nejrůznějších akcích a je označováno prostě jako “máslo”. Potíž je v tom, že obchody další kategorie nerozlišují, protože nemusí, a tak proč by to také dělaly. Toto máslo také často pochází ze zahraničí. Zcela nepochybně ho potom poznáte podle data výroby.
Foto: Shutterstock