08/09/2024

Příval nekvalitních a závadných potravin do České republiky bohužel v žádném případě nekončí. Obchodníci si z toho udělali už svého druhu byznys model. Je zkrátka až příliš lákavé kupovat někde v zahraničí levné zboží pochybné kvality a tady ho draze prodávat zákazníkům. To je zkrátka model, který se praktikuje v Česku zcela běžně.

Co se to tam našlo?

A pak je tu Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která se snaží svými omezenými kapacitami zjišťovat, co se sem zase přivezlo problematického. Pochopitelně ale zachytí jen velmi malou část takových potravin. Je ale dobré se dívat na to, kde jsou pochybení nejčastější a které výrobky bývají často zmiňovány.

Tentokrát jde o velmi oblíbený cejlonský zelený čaj Basilur s datem minimální trvanlivosti do 26. srpna 2025. Vzorek úředníci odebrali v prodejně Bylinka JT v Třeboni, avšak tento čaj se prodává všude možně, a to včetně velkých obchodních řetězců.

Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v zeleném čaji prokázal přítomnost reziduí následujících pesticidů: chlorpyrifos v množství 0,17 mg/kg (miligramů na kilogram, limit: 0,01 mg/kg), metolcarb v množství 0,069 kg/kg (limit: 0,01 mg/kg),” uvádí zpráva SZPI.

Není to dobrý čaj

Z toho je možné jasně vyčíst, že v jednom případě byl limit pro pesticidy překročen dokonce sedmkrát, což už nelze brát na lehkou váhu. Takový čaj byste v žádném případě neměli pít, jelikož by vám to mohlo přivodit problémy.

Čtěte také: Globus přichází s velkou novinkou. Přesně tohle tady chybělo, Češi už tam nakupují jako diví

Jde přitom o sypaný čaj, který by měl být sám od sebe kvalitní. Něco se však při výrobě pokazilo. Výrobcem je známá společnost Basilur Tea Export a dovozcem potom společnost Mix-Tee. Šarže byla v tomto případě označena jako L2.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *