Česká televize se potýká se závažnými problémy, a to zejména z hlediska toho, že její zaměstnanci nejsou schopni připravovat vyvážené a neutrální zpravodajské či publicistické výstupy. Naopak, stále častěji kupí doslova školácké chyby, za kterými jsou cítit jasné záměry.
Takhle se to nedělá
Situací už se opakovaně zabývala i Rada České televize, případně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, které několikrát konstatovaly pochybení. Stalo se tak i v tomto případě, kdy se RRTV opět opřela do nechvalně proslulého pořadu 168 hodin, za kterým stojí kontroverzní Nora Fridrichová.
Neuplyne snad ani týden, aby byl tento pořad odvysílán bez závažných připomínek k jeho podobě. Jednotlivé reportáže tu totiž mají jednoznačné vyznění, kdy se dává prostor k vyjádření pouze jedné straně, případně proponentům určitého názoru. Nelze se přitom zbavit dojmu, že jde o názor, který zastává tým tohoto pořadu, a podle něj si vybírá respondenty a šije tak reportáž k obrazu svému.
Tentokrát Rada řešila reportáž Rozhodnutí promluvit, která byla odvysílána 2. června 2024. Nehledě na téma nebo to, k jakému názoru se v této věci přikláníte, tu dostaly prostor k vyjádření pouze zastánkyně novely občanského zákoníku, která má ve sporech o dítě zohlednit přítomnost domácího násilí.
Zase další ostuda
Reportáž vůbec nezohlednila, že jde o kontroverzní právní úpravu, která má celou řadu kritiků. “Reportáž tak byla zpracována jednostrannou optikou pouze z pohledu zastánců předmětné novely, aniž by divákovi byly představeny relevantní argumenty z opačné strany názorového spektra,” konstatovala tvrdě RRTV.
Česká televize se tímto dopustila porušení své povinnosti, aby se ve zpravodajských a publicistických pořadech řídila principem objektivity a vyváženosti.
Čtěte také: Česká televize to přehnala. Už se jde proti ní, Češi toho mají plné zuby
Nešlo přitom zdaleka o jediný případ. Reportáže pořadu 168 hodin, za který zodpovídá Nora Fridrichová, jsou tímto stylem pověstné. Nedávno například označili příznivce Filipa Turka za nevzdělané burany, což bylo posléze na základě nejrůznějších studií jeho elektorátu vyvráceno.
Foto: Shutterstock