05/03/2024

Dálniční známky se v roce 2017 konečně dočkaly modernizace a je možné jej koupit online z pohodlí domova. Od roku 2023 se již plně přešlo na elektronickou formu dálniční známky a již se nelepí na čelní sklo vozidla. Zároveň je možné si je koupit jak v kamenných prodejnách, tak i na internetu. Tím ale změny nekončí.

Systém kontroly

Dálniční známky, které mají za úkol financovat údržbu a rozvoj dálničního provozu tak plní i funkci kontroly provozu na dálnicích – bezplatné používání známek by vedlo k přetížení provozu. Díky modernizaci systému se změnila kontrola placení dálničních poplatků a byly využity nové systémy ANPR (systém automatického rozpoznávání SPZ), které kontrolují, zdali má vozidlo platnou dálniční známku.

Další novinkou bude postupná digitalizace státní správy, ta by měla obnášet například zabránění chybovosti v registračních značkách.

Staronové členění

Dálniční známky bylo možné zakoupit na rok, na měsíc či deset dnů. Nyní je zvažován i prodej jednodenních známek. Cena za známku se liší podle typu vozidla ale i délky platnosti. Kdy by mohla jít jednodenní známka na trh je v jednání. Jednodenní dálniční známka vychází z evropské směrnice, která uvádí, že by ji měli nabízet všechny členské státy.

Foto: Shutterstock

Zdražení

Ceny za dálniční známky jsou stanovovány vládou. V okolních zemích jsou většinou každým rokem upravovány v závislosti na inflaci a vývoji hospodářské situace. Podle ministra dopravy M.Kupky je zdražování dálničních známek nyní nezbytné. Dálnice se rozšiřují a rostou náklady na běžné údržby silnic. Výnos z dálničních známek bude využit opět do dopravní infrastruktury. Cena za dálniční známku byla mnoho let neměnná, nyní se zvažuje zavedení tzv. rakouského modelu, který upravuje ceny známek podle inflaci.

Pro představu uvádíme cenu dálničních známek pro osobní automobil k roku 2023 v ČR: 1.500 Kč; na Slovensku 1176 Kč; v Německu 3.341 Kč a v Polsku 1.624 Kč.

Foto: Shutterstock, zdroj: auto-mania, irozhlas, zdopravy