23/05/2024

Jak to tak vypadá, uposlechli Češi nejrůznějších výzev, aby se více starali o svou spotřebu energií, ať už jde o elektřinu nebo zemní plyn. Povedlo se docílit poměrně zajímavých úspor na spotřebě, což je trend, který pokračuje i dnes, kdy už ceny energií přeci jen klesají, ale stále ještě nejsou kdovíjak nízko.

Přijde vás to hodně draho

Bohužel, mnozí dodavatelé zneužívají situace, kdy mají zákazníky vázané ve smlouvách, a nesnižují jim ceny elektřiny a zemního plynu takovým tempem, jaké by odpovídalo vývoji na energetických burzách. Tam už dochází k opravdu velkému poklesu a dá se říct, že jsme na hodnotách, které tu byly před energetickou krizí.

Domácnosti to však na předpisech svých záloh a potom samotných vyúčtováních jednoduše nevidí. Dodavatelé totiž snižují ceny jen velmi neochotně. Jedním z řešení je přitom odchod k jiné společnosti, kterých na tuzemském trhu působí celá řada a kteří se svými cenami skutečně zásadně liší.

Jak se ukazuje, lid toho začali hojně využívat. Za první dva měsíce tohoto roku změnu provedlo hned 115 tisíc domácností, což je oproti loňskému roku o 69 % více v případě elektřiny a o 25 % více v případě plynu.

Jenže je tu problém. Dodavatelé, od kterých lidé odcházejí, si to nenechávají líbit, a pokud mají jen trochu možnost, napálí vám nemalé pokuty a sankce. “Častěji se teď setkáváme s případy, kdy si někteří dodavatelé účtují kromě smluvních pokut i tzv. ušlý zisk. Ten přitom v některých případech dosahuje až desetitisícových částek,” říká Markéta Zemanové z Energetického regulačního úřadu.

Domácnosti v pasti

Dochází k tomu nejčastěji u těch zákazníků, kteří mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou a chtějí ji ukončit. To je ale možné udělat jen v přesně vymezených případech, jako je změna ceny nebo smluvních podmínek. Dodavatelé si ale dobře hlídají, aby vám takovou možnost nedali.

Pokud ale přesto odejdete, mají podle smlouvy nárok vám skutečně účtovat i ušlý zisk. Ten potom může dosáhnout fakticky rozdílu, který ušetříte při přechodu k novému dodavateli.

Čtěte také: ČEZ ve velkém zlevňuje elektřinu a plyn. Kdo si řekne, může ušetřit spoustu tisíc korun

Bohužel se řada domácností dostala do pasti zejména v minulém roce, kdy využili první příležitosti poklesu cen energií a uzavřeli smlouvu na dobu určitou klidně na dva nebo tři roky. Ti jsou teď odkázáni k tomu, aby platili skutečně horentní sumy, případně se pustili se stávajícím dodavatelem do sporu.

Foto: Shutterstock

2 názory u článku “Češi začali šetřit na energiích, jak jim řekli. Teď jim za to chodí pokuty ve výši 30 tisíc korun

  1. Vrátil bych trest smrti a lidi, kteří se neštítí okrádat obyčejné občany bych nechal bez milosti popravit.

  2. To máte tak. Aby jste ušetřili, tak na vlastní náklady pořídíte solár nebo jiný systém. Dejme tomu, že srazite spotřebu od dodavatele cca 30%. A pak se začnou dít věci! Okamžitě máte kontrolu na “hodiny”. Proč? Protože těch Vašich 30% chybí někomu v kapse. No a následuje srdcervoucí pláč dodavatele energií, že všechno jde nahoru a oni musí zvednout ceny.
    A teď jinak!
    I kdyby jste měli spotřebu el. Energie na 20% původní, tak díky nenažranosti DODAVATELŮ budete platit a dorovnávat zisky.
    Takže pokud někdo nepřijde na to, jak to pan Tesla myslel (a podle mě vymyslel) využívat potencionální energii Země zcela zdarma, tak pořád budeme platit jak mourovatí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *