07/11/2024

Podzim začal naplno a venkovní teploty klesají povážlivě blízko k nule. Nebude dlouho trvat a přijdou první mrazy. V této situaci je teď ale spousta domácností doslova bezradných. Pakliže si totiž zatopí, přijde se na to, že mají v nepořádku důležitou věc. Nebude dlouho trvat, zazvoní u nich kontrola a oni budou pokutováni.

Odborníci varují

Je to proto, že až 200 tisíc domácností v Česku se vykašlalo na příkaz vlády o tom, že do konce léta musí zlikvidovat své kotle první a druhé emisní třídy. Respektive už si v nich tuto topnou sezónu nesmí zatopit a musí využívat alternativní zdroj tepla.

Jak ale uvedly topenářské a instalatérské firmy, žádný zvýšený zájem za výměnu topidel nezaznamenaly. To znamená, že zmíněná poslední várka lidí, kteří k tomu nepřistoupili, má na svá topení stále napojeny staré kotle na uhlí nebo dřevo. V provozu jich jsou stále stovky tisíc.

Z našich zkušeností ale vyplývá, že řada domácností vůbec nevěří, že je mohou sankce postihnout, z čehož plyne jejich laxní přístup,” uvedl k dané věci Martin Mrajca, který je majitelem společnosti 81 Klima.

Zatopit v některých kotlích může být tuto zimu opravdu velký problém.

Lidé si neví rady

Podle některých zpráv však mají lidé s těmito kotly velké obavy, zda si vůbec mohou zatopit. “Je to hrozné, jak to celé zpackali. My jsme kotel nakonec nevyměnili, ale teď mám strach, že sousedi uvidí, jak zatápím, a udají mě. Já ale 50 tisíc na pokutu nemám,” říká pro server Epřehledně.cz pan Miroslav z Děčína.

Teď už je přitom velmi problematické výměnu provádět, navíc dotyční lidé na ni obvykle nemají dostatečné finanční prostředky. Málokdo také dokáže vyřešit byrokraticky složitou žádost o dotaci. Ty se stále udělují, byť už ne v takové výši a šíři. Navíc je otázkou, na jaké topidlo by tito lidé měli přejít. Ideální varianta je samozřejmě tepelné čerpadlo, ale to se do většiny takových domů nehodí.

Čtěte také: Češi mohou nadále topit uhlím a dřevem. Zkontrolujte si ale štítek

Pravdou ale je, že kontroly brzy začnou obcházet. Ministerstvo životního prostředí tuto povinnost delegovalo na obecní úřady, které mají nejprve upozornit po dobrém, a teprve, když to nepůjde, tak by měly přistoupit k sankcím.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *