08/09/2024

V České republice existuje velký problém, o kterém se velmi málo ví a který navíc mnozí považují naopak za výhodu. Lidé tu v posledních letech vygenerovali obrovské množství úspor, které se odložili na bankovní účty, jež slibovaly slušný úrok kolem 5 % ročně.

Banky zase vydělávají

Moc se ale nemluví o tom, že banky si příliš neví rady, co si s těmito penězi počít. Za normálních okolností by množství vkladů mělo být v přibližné rovnováze s tím, co banky potřebují na poskytování úvěrů na hypotéky či firemní investice.

Jenže teď není moc příležitostí, kam by se tyto prostředky daly alokovat. Končí proto u České národní banky, která za ně komerčním bankám vyplácí úrok ve výši hlavní úrokové sazby. Banky typu Česká spořitelna, ČSOB nebo Komerční banka tak vydělávají na rozdílu mezi tím, co jim poskytne ČNB a co ony vyplatí klientům na úroku.

Tento rozdíl přitom může být poměrně velký. Pravdou totiž je, že spousta peněz klientů leží na běžných nebo jiných neúročených účtech. Tam je zisk z těchto úložek stoprocentní. Ale i když si peníze dáte na spořicí účet, vyplatí vám banka o jedno až dvě procenta méně, než kolik za vaše peníze dostane od ČNB ona sama.

Peníze mohou uškodit

Vysoké úspory domácností sice tvoří důležitý polštář pro případ krizí. Ovšem jejich míra v České republice je znepokojující. Tyto peníze teď totiž stojí jaksi stranou a nemají vliv na poptávku a nabídku v ekonomice. Pakliže by je ale lidé začali utrácet, jakože ten prostor tady je, spustilo by to pravděpodobně novou inflační vlnu.

A to by vedlo k tomu, že by se tyto uložené peníze začaly rychle znehodnocovat, jelikož zboží by stoupalo na ceně. Lidé tedy mají v bankách spoustu úspor, ale jejich reálná hodnota je tak trochu iluzorní. Pakliže by se totiž dostaly ve větší míře do oběhu, znamenalo by to problém.

Čtěte také: Velká banka v Česku strhává lidem peníze, i když si nic nekoupí. Pozor na to, ať nepřijdete o balík

A mimochodem, příliš vysoké úspory teď bude kontrolovat i Úřad práce v případě, že si požádáte o nějakou tu dávku nebo příspěvek. Pakliže budete mít našetřeno více než 200 tisíc korun, budete je muset nejprve utratit a teprve potom žádat o peníze stát.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *