25/04/2024

Ve chvíli, kdy se majitelé a provozovatelé restaurací mohli konečně nadechnout po bezprecedentním dvouletém období celosvětové pandemie, zjevila se na obzoru nová hrozba v podobě zdražování vstupů a energií ve spojení s ekonomickou krizí dopadající na návštěvníky restaurací. V této situaci i ceny obědů rychle rostly do rekordních výšin. Jaká je situace dnes?

Ceny obědů v Česku

V prvním čtvrtletí letošního roku vystoupala průměrná cena oběda v České republice na hodnotu 180,40 Kč. Jedná se o průměrnou cenu v celé ČR, v jednotlivých regionech se samozřejmě liší. Nejvíce peněz zaplatí za oběd v Praze, konkrétně 203,50 Kč, nejméně v Ústeckém kraji. Tam se za oběd platí průměrně 162,90 Kč.

Pokud tyto ceny porovnává člověk s cenami běžnými před pandemií nebo před ruskou invazí na Ukrajinu, bude se samozřejmě jednat o ceny vysoké. Bližší pohled ale nabízí důvod k jistému optimismu. Ceny obědů totiž již asi třetím měsícem po sobě nerostou, anebo jen minimálně. A podle většiny analytiků již další nárůst cen nelze očekávat.

Meziroční srovnání cen obědů v České republice podle dat Sodexo. / Zdroj: Sodexo

Důvody cenových závodů

Hlavní důvody nárůstu cen jsou poměrně známé a snadno představitelné, v poslední době to byly především rekordní ceny za energie, ale vysoké ceny potravin a vstupních surovin pro vaření.

Stejné problémy jako restaurace ale mají i domácnosti, i jim se náklady zvyšují. Jinými slovy, stejně jako roste potřeba restaurací zvyšovat ceny, klesá ochota lidí utrácet. Zdá se přitom, že v současné době narazily restaurace na cenový strop a další zvyšování cen by již zákazníci nebyli ochotní akceptovat. V tuto chvíli proto došlo ke stabilizaci cen, kterou navíc podpořila i stabilizace, resp. dokonce snižování cen energií a dalších vstupů.

Foto: Shutterstock, zdroj: czechcrunch, prozeny, sodexo