25/11/2024

"Miroslav Klose" by theglobalpanorama is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Dosáhli obřích sportovních úspěchů a vydělali astronomické peníze. Mohlo to ovšem dopadnout úplně jinak. Společně si rozebereme příběhy slavných fotbalistů, kteří kdysi vykonávali běžné zaměstnání.
“Miroslav Klose” by theglobalpanorama is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Drtivá většina profesionálních fotbalistů naskočila rovnýma nohama do rozjetého vlaku. Absolvovala mládežnickou přípravku, podepsala první smlouvu a následně proplouvala jednotlivými soutěžemi, dokud nedosáhla pokročilého sportovního věku. Samozřejmě ovšem existují výjimky. Prostřednictvím nadcházejících odstavců si společně rozebereme populární zahraniční hráče, kteří kdysi vykonávali “normální” občanské zaměstnání.

Stuart Pearce

Ačkoli se devětapadesátiletý Stuart Pearce proslavil především jako zarputilý obránce, který nemilosrdně likvidoval nebezpečné ofenzivní výpady, navzdory svému hernímu postu zaznamenal také úctyhodné množství přesných zásahů. Na vrcholu kariéry oblékal stejnokroje předních anglických gigantů, za zmínku stojí například Newcastle United, West Ham United nebo Manchester City. Nejvýraznější stopu nicméně zanechal v útrobách (tehdy) prvoligového klubu Nottingham Forest, jemuž pomohl neuvěřitelnými třiašedesáti brankami. Život populární londýnského rodáka přitom mohl vypadat úplně jinak. Vysloužilý fotbalista kdysi vykonával běžnou práci, konkrétně byl elektrikářem a instalatérem.

Miroslav Klose

Narodil se sportovně založeným rodičům. Zatímco otec Józef bezmezně propadl kopané, maminka Barbara úspěšně reprezentovala profesionální házenou. Miroslav Klose byl tudíž doslova předurčen, aby v rodinné tradici úspěšně pokračoval. Do svých dvaceti let kopal sedmou nejvyšší německou soutěž, odkud jej vysvobodil prvoligový Kaiserslautern. Protože se vzájemná spolupráce náramně osvědčila a šikovnému útočníkovi dokonce zajistila premiérové pozvánky do národního týmu, zajímavé nabídky na sebe pochopitelně nenechaly dlouho čekat. Rodák z polského Opolí následně hájil barvy brémského Werderu, mnichovského Bayernu nebo římského Lazia, všude přitom zanechal výraznou stopu. Všechna tato významná angažmá jsou už bohužel minulostí a dvaačtyřicetiletý sportovní “důchodce” pochopitelně nelituje, že kopačky kdysi nevyměnil za kladivo, hřebíky a motorovou pilu. Jak sám přiznává, původně se chtěl živit jako řemeslník. Dosáhl úrovně tovaryše.

Jamie Vardy

Příběh čtyřiatřicetiletého anglického útočníka netřeba dlouze představovat. Jamie Vardy se dlouhou dobu protloukal poloprofesionálním fotbalem a souběžně pracoval jako řadový dělník v továrně, která vyráběla lékařské dlahy z uhlíkových vláken. Fyzicky náročné zaměstnání mu údajně ničilo záda a zároveň pohlcovalo enormní množství času. Sheffieldský rodák musel trénovat po večerech, což nebylo dlouhodobě udržitelné řešení. Nakonec práci definitivně ostřihl a podřídil všechno svému sportovnímu snu. A dobře udělal. Navzdory nepříznivému osudu jeho hvězda postupně rostla. Z nižších anglických soutěží pronikl do slavné Premier League, na území Leicesteru City dokonce oslavil překvapivý mistrovský titul. Absolvoval též několik reprezentačních zápasů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *